Bugun...


EYÜP KILIÇ


Facebookta Paylaş

Bitmeden yaşanan zafer; "Afrin"
Tarih: 29-01-2018 11:11:00 Güncelleme: 29-01-2018 11:11:00


Afrin Operasyonu'na gelen süreçte öncelikle dikkat çekmemiz gereken ilk husus Kobani adı ile anılan Ayn-el Arab'ta yaşanan süreçtir. Net ifade edeyim; kendi görüşüme göre, Kobani süreci; dış dayatmaların altında bize birilerinin eliyle dikte edilen ve PYD/PKK'nın özellikle ABD ve belirli oranda Rusya açısından sözde “yerel aktöre” dönüşmesi sonucunu doğuran süreçtir. Ve yine kendi görüşümle Afrin; bu sürecin bir anlamda sonudur. Afrin; Kobani'de bir “aktör” olarak görülmeye başlayan terör örgütleri ile gizli/açık birlikte hareket edenlerin terörle mesafesi noktasında bir sınavdır. Bugün ABD; kendi içerisinde de tartışma konusu olan terör örgütü olarak tanıdığı PKK, PYD irtibatını kabul edip etmeme noktasına ve Rusya Moskova'da ofis açmasına izin verdiği PYD hakkında karar verme noktasına gelmiştir.

Afrin; oluşturulmak istenilen terör koridoru açısından Türkiye için bir beka meselesi olmakla birlikte aynı zamanda “bölgesel aktörler” içinde şüphesiz bir samimiyet testi ve sınavıdır.

Afrin operasyonu şüphesiz olarak ne ABD'nin bundan sonra ki süreçte PYD'den vazgeçtiği, ne de Rusya'nın Türkiye ile en azından PYD/PKK özelinde aynı noktaya geldiği anlamına gelmez. Ancak; bu operasyon bu aktörlerin bundan sonra ki süreçte olası tavırları için derin ipuçları içerecektir, içermektedir.

Türkiye bu hamle ile sadece terör örgütüne bir darbe vurmakla kalmamış, Fırat Kalkanı'ndan sonra terör koridoruna ikinci kez dur demekle de kalmamış aynı zamanda tam bir gizli niyetleri aşikar etme operasyonuna imza atmıştır.

Bu noktada Afrin Operasyonu'na “Zeytin Dalı” ismi verilmesi de özel bir anlam taşımaktadır. Bu isim bölgeyi terör örgütlerinden temizleme ve bölge halklarına barış getirme anlamı taşımakla birlikte, söz konusu aktörlere de bir mesaj niteliğindedir.

ABD ve Rusya, “dayatılan”, “yanlış yönlendirilen” Kobani sürecinde bir aktör olarak tanıdıkları PYD/PKK ile ilgili uluslararası komuoyunda karar noktasına itilmiştir ki bu satranç oyunlarında dahi eşine az rastlanır tarihi bir hamledir. Türkiye askeri anlamda çok iyi hazırlanıldığından şüphe olmayan bu operasyona diplomasi anlamında da çok iyi hazırlanmış. Operasyon başlamadan hemen önce uluslararası anlaşmalara atıflar yapılarak ve bölgesel haklarımıza değinilerek yapılan bildirimler, yapılan açıklamalar, konuşmalarda verilen ayrıntılar tam anlamıyla bir dış politika başarısıdır. Hatta Afrin operasyonu sonunda sahada kazanılacak zaferden önce masada kazanılmış tartışmasız bir zafer vardır.

Sonuç olarak; Afrin Operasyonu halihazırda devam ederken dahi bu süreçten galip çıkan ülkemiz olmuştur. Rusya; İran ve Türkiye'ye karşı bir denge, ABD'ye karşı bir kart olarak tuttuğu, ABD ise sözde DEAŞ'la mücadele adına “meşrulaştırmaya” çalıştığı PKK/PYD konusunda uluslararası hukuk ve vicdan önünde bir karar noktasına getirilmiştir ki; kararlar her ne olursa olsun geldiğimiz noktanın sonucu hakkaniyet terazisinin kefelerinin hangi yönde basacağı anlamında net fotoğrafı ortaya koymaktadır, koyacaktır.

Yukarıda ki önemli ayrıntıların iyi anlaşılması umuduyla son söz, sözde “savaş karşıtları” ve “barış” yandaşları için olsun. Sosyal medya hesabımda da yazdığım üzere; Afganistan'da en az dört yüz bin, Irak'ta 1,2 milyon, Suriye'de mülteci konumuna düşürülen en az beş milyon kişi hariç, katledilen yarım milyon insan için tek söz edemeyenler, bugün Afrin'de yaşandığı iddia edilen ispatsız iddialar üzerinden insanlık duyarı kasmaya çalışıyorlar. Türk askeri karıncayı dahi incitmeyecek duyarlılık ve imana sahiptir. Dün PKK üzerinden içeride duyar kasanlar bugün aynı senaryoyu PKK'nın uzantısı PYD üzerinden kasamazlar. Bu millet “güvercin” taklitlerine çoktan doymuştur...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI