Bugun...


Orhan ATAK


Facebookta Paylaş

Medyanın Afrin Savaşı!..
Tarih: 12-02-2018 12:12:00 Güncelleme: 12-02-2018 15:17:00


Günümüz dünyasında savaşlar sadece tanklarla, füzelerle, silahlarla yapılmıyor. Özellikle sosyal medya mecralarının yaygınlaşması ile psikolojik savaş sahada yaşanan sıcak/fiili mücadele kadar önem kazanmış durumda. Bunun yanında basın-yayın organlarının da tavrı, konuyu ele alış biçimi, haber dili ve servis ettiği metin son derece önem arzediyor.


Ne yazık ki; bu konuda ülke olarak çokta başarılı değiliz. Bunu son dönemde çok daha net olarak görüyoruz. "Zeytin Dalı Harekatı" ile terör örgütlerini sınırlarmızdan temizlemek adına emperyal güçlerin taşeronları ile kahramanlarımız çetin bir mücadele verirken, sözde yerli ve milli oldukları iddiasıyla yayın yapan haber kanallarımız, gazetelerimiz adeta olayı ilk yazan ödül alacak noktasında bir yarış haline getirmiş durumda. Güvenlik tedbirlerini yok sayarcasına, askerlerimizin operasyon noktalarını yayınlayanlardan, sırf popülizm olsun, iki tık fazla alalım diye “3 saatte Afrin” gibi dayanaksız başlıklarla haber yapanlar, neredeyse askeri sırları ve detayları ifşa edecek noktada metinler kaleme alanlar... Bir beka mücadelesini adeta magazinleştiren yaklaşımlar!


Ve aynı konuda diğer bir mesele... Hani şu kanal kanal gezip her konuda “uzman” olan ekran yüzleri. Bir insan kendini geliştirme gayretine göre bir çok konu ile ilgilenebilir, bir çok konuda fikir sahibi de olabilir. Ancak biz de ki durum çok farklı. Bizde ki tam anlamıyla bir garabet. Aynı kişi hem bir asker gibi Afrin operasyonunu, aynı programda on dakika sonra bir ekonomi profosörü edasıyla ekonomi konularını yorumlayabiliyor. Yine aynı kişi söz tekrar kendisine geldiğinde bir anda uluslararası ilişkiler profesörlerini bile kıskandıracak şekilde ahkam kesebiliyor. Ve bizler sadece izliyoruz...

Kısa süre öncesine kadar ABD ve AB'nin görüşlerini çeşitli makale, yayın ve sözde raporlarla iç piyasaya algısal olarak pompalayan sözde düşünce kuruluşlarının aktörlerinin inşa ettiği kanalları şimdilerde her konuda “uzman” magazinsel ekran yüzleri işgal ediyor. 1500'ün üzerinde düşünce kuruluşuna sahip olan ABD, basın yayın organlarını bu düşünce kuruluşlarının analizleri üzerinden yönledirip, yönetirken bizler bir kaç ekran yüzüne sıkışmış durumdayız ne yazık ki... Gerçek anlamda araştıran, uzmanlaşan, yazanlar ise hiç bir yerde kendilerine yer bulamaz haldeler. Sosyal medya üzerinden seslerini duyurmak, analizlerini paylaşmak için mesai harcıyorlar. Tabi ki birileri tarafından lince uğramazlarsa. Birileri tarafından “bizim dediklerimizi yazacaksın yoksa sen düşün” tehditlerine maruz bırakılmazlarsa! İftira at izi kalsın mantığı ile yıpratılmazlarsa...


Onlarca haber kanalında toplam yirmi tane yüzle benzer cümlelerin ve algıların pazarlandığı programlardan daha fazlasını hakediyor bu millet. Ve bir beka micadelesini daha fazla okunmak adına bir şova dönüştürmeye çalışan, hadsizce manşetler atan, popülizm adına ülkeyi Uluslararası arenada zora sokacak metinler yayınlayan haber kanallarından ve gazetelerden daha iyisini hakediyor.


Bizler birilerinin kurgularını, hayal güçlerini, “ben demiştim” ile başlayan cümleleri dinlemek değil, olayların arka planını millete anlatan insanları dinlemek istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz?..

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
  MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ-
 • Türkiye'de 2017 böyle geçti
  Türkiye'de 2017 böyle geçti
 • Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
  Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 • Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
  Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 • Suikast timinin yakalanma anı
  Suikast timinin yakalanma anı
 • Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
  Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
 1. MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
 2. Türkiye'de 2017 böyle geçti
 3. Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 4. Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 5. Suikast timinin yakalanma anı
 6. Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
VİDEO GALERİ
YUKARI