Bugun...


EYÜP KILIÇ


Facebookta Paylaş

Arapsaçı
Tarih: 01-05-2018 17:57:00 Güncelleme: 01-05-2018 17:57:00


Geçen hafta sonu özellikle sosyal medya gündemine Suudi Arabistan ile ilgili çok önemli iddialar düştü. Bölge ülkelerinin önemli gazetecileri Suudi Arabistan’da bir darbe girişiminin yaşandığını, yine saray çevresinde yaşandığını iddia ettikleri bir çatışma görüntüsü ile birlikte servis ettiler. Olay tartışılırken uluslararası ajanslar konuyu görmekte temkinli davrandılar ve saatler süren iddialara rağmen herhangi bir detay haber girmediler. Ta ki ilk olarak İsrail merkezli bir gazetenin son dakika başlığı ile internet sitesinden girdiği habere kadar. Haber içeriği şöyle başlıyordu. “Suudi Arabistan kraliyet sarayı üzerinde görünen oyuncak bir drone, saray güvenlik ekipleri tarafından ateş edilerek düşürüldü…” Bu açıklamayı Suudi Arabistan resmi haber ajansının yaptığı aynı içerikli haber izledi ve bir anda “darbe girişimi” olarak başlayan konu “oyuncak drone” noktasına indirgenmiş oldu. Devamında ise hiçbir ayrıntılı açıklama yapılmadı ve konunun tabiri caizse üstü örtüldü.

Öncelikle konunun indirgendiği nokta olan bir oyuncak drone meselesi olduğuna inanmak imkânsız. Peki, Suudi Arabistan nasıl bir süreç yaşıyor?

Önceliğini daima bölgesel statükonun korunması olarak belirleyen ülke, kısa süre önce toplumsal dinamikleri nasıl etkileyeceği çok ön görülemeyen bir reform sürecine girdi. Reformun “mimarı” ülkeyi 10 yıl yöneten Kral Abdullah’ın vefatının ardından tahta çıkan üvey kardeşi Selman bin Abdülaziz’in oğlu Muhammed bin Selman… Babasının Krallığa gelmesiyle hızlı bir yükselişe geçen yeni veliaht prensin inisiyatifi ele aldığı tarihten itibaren krallık gerek içeride ki müesses nizam noktasında gerekse geleneksel dış politika tavrı hususunda önemli kırılmalar yaşamaya başladı. Tutuklanan prenslerin dünyaya servis edilen görüntüleri henüz hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Şu anda pratikte Bin Selman’ın Suudi Arabistan’ın kralı olduğunu söylemek iddialı bir söylem olmayacaktır. 32 yaşında olan Selman’ın bir seçim söz konusu olmayan ülkede, -ansızın gerçekleşecek bir ölüm olmazsa-, 40-50 yıl kadar ülkenin başında kalma ihtimali söz konusudur ki bu durum şüphesiz icraatları kadar aile içerisinde huzursuzluk oluşturuyor olan etkenlerden birisi olabilir. Diğer taraftan ABD ile “küre ittifakı” ile girdiği güzergâh, son yurt dışı gezisinde verdiği resimler hakeza Macron ile verdiği ortak mesajlar Al-i Suud ailesi içerisinde rahatsızlık oluşturuyor olabilecek diğer bir etken. Bu rahatsızlıkları madde madde çoğaltmak mümkün. Ancak her ne kadar üstü kapatılıyor olsa da ülke içerisinde ciddi bir huzursuzluk ve iç çekişme olduğu aşikâr.

Yine mimarının Muhammed Bin Selman olduğu Yemen Savaşı, Lübnan Başbakanı Hariri’nin esir alınarak istifaya zorlandığı, akabinde Hizbullah’ı siyasi sahneden silme görevi verilerek serbest bırakıldığı süreç… Katar üzerinden bölge ülkelerine verilen mesajlar, bazı din adamlarının tutuklanması, mevcut bazı din adamlarının ise “İsrail ile savaşmak haramdır” noktasına kadar gelen sözde fetvaları, tutuklanan prenslerin durumu gibi birçok başlık Suudi Arabistan’ı sancılı günlerin beklediğinin net emareleri… Buna son olarak Bin Selman’ın Trump’tan aldığı Suriye ihalesini de eklersek Suudi Arabistan’ın kendileri adına zor bir sürece girdiklerini öngörmek hiçte zor değil.

Gelirinin yüzde 90’ını petrol gelirlerinden oluşan bir ülkenin ekonomik anlamda da alternatifleri sınırlı olduğunu düşünürsek tüm bu başlıklara orta vadede ekonomik sıkıntılarında eklenebileceğini söyleyebiliriz.

Şöyle bir not ile tamamlayalım. Suudi Arabistan’da Hac’ın güvenliğini sağlayan firma G4S isimli İngiliz-ABD ortak sermayeli bir kuruluş. Firma, Blackrock olarak bilinen ünlü yatırım firması ile aynı şirket ailesi içerisinde. Blackrock Kraliyet ailesi mensuplarının hemen hemen tamamının yatırım danışmanlığını yapıyor, paralarını yönetiyor. Suudi Arabistan 2015 yılında ABD’nin Suriye tezlerine muhalif bir görüş belirttiğinde Hac’da önce vinç kazası yaşanmış hemen arkasından ise 715 kişinin hayatını kaybettiği izdiham olayı vuku bulmuştu. Ve her iki kazada da güvenlik şirketinin ihmali belirlenmişti…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI