Bugun...


Av. Talip Hallaç


Facebookta Paylaş

YALAN KUMAŞIN MAKAS İLE İMTİHANI
Tarih: 25-08-2017 16:18:00 Güncelleme: 10-09-2017 20:50:00


Başa gelmeyen aklımıza, hükmediyor çaktırmadan. Gönlümüzün alâkadar teveccühüne erişinceye kadar, aşılamıyor mikrobunu. Alakasız sözler bütünüyle çivileniyor, allem kallem işler. Âlemlerin içinde yörüngesini bulamayan elemgâh benliğimize yön veriyor.


" Oku " emrine itaat etmemiz gerekliliğini, bize bizden çaldıranlar ne okuyor? İlk dakikaların ezan bekleyen idraksızlığı kadar saf bırakılmış deprem kuşağı zihnimize, semavi olmayan hangi ayet okunuyor? Zırzop aklımız, hangi hükmü kuruyor bize ve bizlere?


Sorgusuz iman edilme liyakatına mevzubahis olamayacak haller çizgisinde, dokuna dokuna ezberletildi; îmansız kabuller. Esasın esası, kuralın kuralı ve işin ihlası oldu her yerde. Onsuz olan küfür sayıldı, küfürbazlar şehrinde.


Toplum, yaşam, kalp, zihin, fikriyat, ahlak...


Hemen hemen bütün hücrelerde iskân almış bu hallerin kederi, yazılmaya değer ve muhtaçtır elbette. Lakin biri var ki, hem hazandır hem de hazindir ahirde. 


Siyaset ve yalan...


Siyasete niyet eden her birey; bir dehlize gözü bağlı indirilmiş, görmediği kutsalca bir kitaba el basmış ve yalana iman etmiş olmalıymıştı sanki. Siyaset yalansız durmaz, yalansız siyaset olmaz, siyasetçi yalandan arınamaz, siyaset eşittir yalan ve sair yalan özdeyiş.


Şahit oluyoruz hergün, her davanın  çok neferinde. Bu kabulü kabul etmiyor ama yaşanmasını seyre de devam ediyoruz. Caiz mi ki, siyasetin suyuna girmeden evvel yalana ilhak ediyoruz olalım?


Siyaseti yalan ile temellendirmek ve kabul ile amel etmek; kötü niyetli cehaletin ve gafletli basiretsizliğin en çirkin hallerinden biri sayılabilir herhalde.

Büyüklerimizden dilimize emanet olan " Ne olacak bu memleketin hali? " serzenişi, malum şuursuz zihniyetin eseridir belkide.

Memleketin ahvalinin ehil olmasının tek yolu; bu saçma zulümden kurtulmak, çirkin olan her halden siyaseti boşamak ve Hakikat ile siyaset çizgisini yan yana tutmaktır.

Ne zaman ki; Siyaset, ehli hakikat ile tanışacak ve Hakikat üzere yapılacak; o vakit, memleketin seyri ihya olacaktır.

Ancak evleviyetle yapılması lazım gelen; hakikatli olan insanlara siyasette fırsat vermektir. Kötünün iyisine bulaşmak, iyi sayılır gibilere sarılmak, fena değiller ile avunmak, hatadan ziyade gaflet olacaktır.

Memleketin, memleket olması için;
"Siyaset ile Hakikat aynı güzergâhta olmaz" diyenleri tasfiye etmek gerektir. 

Ehillerin Cehil'lere galip gelmesi için; ferasetin tespiti niyetine, gözlerden gönüllere bir dirhem bakmak gerektir.

Siyasetin, yalan ile dokunmuş kumaşını; Hakikat makası ile biçkilemek vakti gelmiştir artık.

Daha kaç sille lazımdır bize?

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI