Bugun...


Orhan ATAK


Facebookta Paylaş

Milli ve Yerli İttifak - 2 ( Neden Önemli? )
Tarih: 22-02-2018 07:22:00 Güncelleme: 22-02-2018 17:30:00


Beklenen Milli İttifak Yasası AK Parti ve MHP tarafından TBMM’ne sunuldu. Daha önce yine bu köşede bu konuyu giriş bağlamında incelemiştik. Tam da meclise sunulduğu günün akabinde yasanın ülkemiz için önemi ve neden olması gerektiği konusunu biraz irdelemekte fayda var.

 


Belki öncelikle şuradan başlamak lazım. Daha henüz ittifak fikri ortaya atıldığından itibaren başta ana muhalefet partisi olmak üzere bir çok grup ve yapı bir anda rahatsızlıklarını dile getirmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve son referandumda irili-ufaklı bir araya gelen onlarca parti, hatta onlara söylem ve eylem anlamında destek veren sözde meslek kuruluşlarından, meslek örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına, Pensilvanya’ya iradesini satmış hainlerden, PKK’sına, DHKP-C’sine kadar karşıtlık paydaşında buluşanlar bugün kendilerinin gayri-resmi olarak kurdukları, hatta “hayır bloğu” adını verdikleri ittifakın kanunlaşmasından neden korkarlar? Neden eleştirirler?

 


İlk cevap şudur; ülke adına ortak bir paydalarının olmaması, tek paydalarının AK Parti düşmanlığı olmasıdır. İkinci cevap, amaçlarının ülkeyi yönetmek değil, hamilerinin verdiği görevleri yerine getirmek, onların sesi olma gerekliliğidir. Üçüncü cevap milletin iradesine saygı duymamaları, bir kısmının kendisini halkın üzerinde görmesi, bir kısmının ayrıcalıklı görmesi, bir kısmının ise bölücülük ajandasına sahip olmalarındandır. Cevapları çoğaltmak tabi ki mümkün ancak net olarak tek cümle söylemek gerekirse paydaşlıkları milli iradeye saygı duymamak diyebilmek mümkündür.

 


Diğer taraftan Türkiye’nin bu tür bir ittifaka kesinlikle ihtiyacı bulunmaktadır. Yenikapı ile zirve yapan (daha sonradan birileri çark etmiş olsa da) birlik ruhu bu yasa ile kanunsal olarak vücud bulmaktadır. Devletin ve milletin tarafında sorgusuz sualsiz olanlar, amasız, nitekimsiz tek aidiyeti bu topraklar ve bu aziz milletin bağrı olanlar artık küçük ayrımlarını tolere ederek resmen tek beden olmuşlardır. İçeriden ve dışarıdan gelen tüm saldırılara, ülkemizin bekasını hatta sınırlarımızı tehdit eden gelişmelere karşı birlikte ses çıkaran bir milli topluluk olmuşlardır. Milletin iradesine tam güvenen, önce devlet, önce millet diyenlerin kalp ritimlerinin senkrona girmesidir. Tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet diyenlerin bir olması, iri olması, diri olmasıdır…

 


Milli ve yerli ittifak milletin aidiyetlerinin farklılıklarını minimize ederek bir olmasıdır. Tüm renkleri birleştirerek kendi özelliklerini korurken görünüşte tek renk olmayı başarabilmesidir. Milli ve yerli ittifak bu milletin özeti bu milletin ta kendisidir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI