Bugun...Pompeo: Trump Suriye'de yeniden askeri eyleme geçmek istiyor

Tarih: 11-01-2019 09:11:35 + -


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump'ın Suriye'de yeniden askeri eyleme geçmek istediği yönünde bir açıklama yaptı.


Pompeo: Trump Suriye'de yeniden askeri eyleme geçmek istiyor


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yapmış olduğu açıklamasında, Trump, Suriye'de yeniden askeri eyleme geçmek istiyor. Ancak bunu yapmayacağını umuyoruz, ifadesini kullandı.

Pompeo, günün erken saatlerinde Kahire'de yapmış olduğu basın toplantısında DEAŞ'ın yenildiğini ve ülkesinin Suriye'den çekileceğini yinelemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, sürpriz Irak ziyareti sonrasında Mısır'a giderek Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bir araya gelmişti.

Burada yapmış olduğu açıklamasında, ülkesinin DEAŞ ile savaşmayı sürdüreceğini ve Suriye'den birliklerini çekeceğini söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve Mike Pompeo yaptıkları ikili görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendiler.

Bir gazetecinin Amerika'nın Suriye'den çekilmesi ile ilgili sorusuna Pompeo, ülkesinin Suriye'den çekileceğini ifade etmiş, terör örgütü DEAŞ'ın yenildiğini söylemişti.

Suriye'nin bazı bölgelerinde DEAŞ'ın varlığını sürdürdüğüne de dikkat çekmiş olan Pompeo, bazıları DEAŞ'ın yenilmediğini düşünüyor olabilir bu bir çelişki değil ifadesini kullanmıştı.

Bu konuda Türkiye'yi destekleyeceğiz

Pompeo, dün Irak'ın başkenti Bağdat'ta da çekileceklerini ifade etmişti. Pompeo, dün yapmış olduğu açıklamada da Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararının kesin olduğunu belirtmiş, teröristlerin Türkiye'ye yönelik tehdidinin farkında olduklarını ve bu konuda Türkiye'yi destekleyeceklerini söylemişti.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI