Bugun...El Ayban'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamasını endişe verici buluyoruz!

Tarih: 14-03-2019 18:30:15 + -


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili uluslararası soruşturma çağrısını reddetmesini endişe verici bulduklarını söyledi. Altun, “Davada kimlerin hangi suçlarla yargılandığını dünyaya ilan etmelerini talep ediyoruz.” dedi.


El Ayban'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamasını endişe verici buluyoruz!

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili uluslararası soruşturma çağrısını reddetmesine Cumhurbaşkanlığı’ndan itiraz geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bu yaklaşımın dost ve kardeş Suudi Arabistan Krallığı'nın resmi görüşünü yansıtmadığını düşünmek isteriz.” dedi.

“İç işlerimize ve adalet sistemine müdahale olur”

Bugün BM İnsan Hakları Konseyi'ne hitaben konuşan Suudi Arabistan'ın İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bandar bin Mohammed El Ayban, Cemal Kaşıkçı'yı öldürdüğünden şüphelenilenlerin yargılandığını ifade ederek uluslararası soruşturma çağrısını reddetti.

El Ayban, uluslararası soruşturmanın ülkenin iç işlerine ve adalet sistemine müdahale olacağını öne sürdü.

Altun: İtirazını endişe verici buluyoruz

Konuyla ilgili Reuters'a açıklamalarda bulunan Altun, "El Ayban'ın, Cemal Kaşıkçı cinayetinin uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulmasına itirazını endişe verici buluyoruz. Bu yaklaşımın şahsi bir kanaatten ibaret olduğunu, dost ve kardeş Suudi Arabistan Krallığı'nın resmi görüşünü yansıtmadığını düşünmek isteriz." ifadelerini kullandı.

“Adalet davasına hizmet edeceğiz”

Türkiye'nin Kaşıkçı'nın cenazesi ile yerel işbirlikçi ya da işbirlikçiler bulunana ve infaz emrini verenler ortaya çıkarılana kadar "adalet davasına hizmet edeceğini" belirten Altun, şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası kamuoyunun zihninde Suudi Arabistan'da devam eden adli sürecin samimiyetine dair herhangi bir soru işareti oluşmaması için bu davalarda kimlerin hangi suçlarla ilgili yargılandığının gecikmeksizin dünyaya ilan edilmesini talep ediyoruz."


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI