Bugun...Yerlide önemli adım! Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi

Tarih: 27-12-2018 12:00:00 + -


2 bin metre uzunluğu ile Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattı olan HABRAS’ta muhteşem bir deneme gerçekleştirildi.


Yerlide önemli adım! Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi


Yerlide önemli adım! 1 tonluk mühimmat ses hızının 1.5 katına ulaştı

Son yıllarda savunma sanayi alanında Türkiye çeşitli atılımlar yapmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı HABRAS’ta yeni bir test gerçekleştirildi.

Tam 2 bin metre uzunluğu ile Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattında ilerleyen bir tonluk bomba, hem ses hızını aştı hem de ulaştığı hız ile bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla delerek patladı.Hedefi paramparça etti

Saatte bin 850 kilometre hıza ulaşan MK-84 genel maksat bombası, bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi delerek geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tarihi bir ana şahit olduk. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atıldı” diyerek müjdeyi verdi.

 Savunma sanayinde büyük başarı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın katılımıyla HABRAS’ta yeni bir test yapıldı. Taşıyıcı kızak ile birlikte bir ton ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombası, savunma sanayinde bir ilk gerçekleştirildi.Ray üzerinde MK-84, ses hızının yaklaşık 1.5 katına ulaştı. Saatte bin 850 kilometre hıza erişen MK-84, bir metre kalınlığa sahip çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi delmeyi başardı.HABRAS gibi altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini geliştiren az sayıda ülkede var.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI