Bugun...


EYÜP KILIÇ


Facebookta Paylaş

Maskeli Balo
Tarih: 17-09-2018 08:44:00 Güncelleme: 17-09-2018 08:44:00


Büyük güçlerin bilek güreşi dünyanın birçok noktasında devam ederken, dünyada “adaleti sağlamak” iddiasında olan kuruluşlar hümanist bir ikiyüzlülükle davranmaya devam ediyor. Konu batının hegemonyasını tehdit ettiğinde ve çıkarlarına dokunmaya başladığında “insani yardım”, “insan hakları” gibi başlıkları hatırlayan bu kuruşlar, zulüm gören insanların bulundukları coğrafyada kendi emperyal hedefleri doğrultusunda bir gidişat söz konusu ise bir anda kör ve sağır oluyorlar.

Bu duruma en güzel örnek şu anda İdlib başlığı altında yaşanıyor. 7 yılı aşkın süredir devam eden Suriye iç savaşında, PKK/YPG insanlara zulmedip, hedefine koyduğu bölgelerde demografiyi değiştirmek adına insanları öldürürken, göçe zorlarken batı sessiz kaldı, kalmaya devam ediyor. Yine ABD’nin kullanışlı aparatı PKK/YPG’nin gayrimeşru kardeşi DEAŞ, oynanan tiyatro sahnesinde dünyanın dört bir yanından istihbarat örgütleri eliyle devşirilerek getirilen teröristler eliyle Suriye halkına zulmederken aynı batı “insan hakları” değil 11 Eylül olaylarından bu yana dünyaya pompalamaya çalıştığı “islami terör” başlığı altında açıklamalar yapıyordu. Şimdi aynı güçler İdlib’de yaşanan bilek güreşinde bir anda sivilleri hatırlayıverdi. Rusya İdlib konusunda kararlı olduğunu yüksek sesle deklare etmese hatta Akdeniz’de bir tatbikat başlatmasaydı ABD yine de sivilleri hatırlayacak mıydı? Gerçek şu ki, Türkiye dışında hiçbir ülkenin İdlib’deki sivilleri zerre kadar düşündüğü yok… Şayet ABD için İdlib stratejik bir öneme sahip olmasa Suriye’nin dört bir yanından İdlib’e taşınmak zorunda kalan siviller akıllarına gelecek en son şey…

Yemen’de yaşanan insani drama yıllardır gözünü kulağını kapatan, Arakan’da, Myanmar’da yaşanan zulmü sadece bölgede Çin etkisini sınırlandırmak için hatırlayan, Afrika’da yaşanan insani dramları görevli Holywood yıldızlarının ziyaretleri ile sözde yardım adı altında şov unsuru olarak kullananlar resmi rakamlara göre Ortadoğu’ya her 12 dakikada bir bomba atıyor. Peki her gün atılan 100’den fazla bomba kimleri öldürüyor? Hangi “insani vicdanı” korumak adına atılıyor ve hangi “insan hakları” başlığı altında patlıyor?

Sivil toplum ve insan hakları örgütlerini kuranlar ile savaşları çıkaranların, çevreci örgütleri finanse edenlerle küresel çapta sanayi kuruluşları ile çevreyi en çok kirletenlerin, terör örgütlerini kurup onlara silah verenlerle onlarla mücadele edenlerin aynı unsurlar olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve adalet arıyoruz.

Göçmenleri istihbarat örgütleri eliyle botlara bindirerek ölüme gönderenlerin, sınır kapılarında tel örgüler arkasında ölüme terk edenlerin, çelme takanların, en çok “insani duyar kastığı” bir dünyada yaşıyor ve vicdan arıyoruz.

Onlar çocukları hamburgerden mahrum kalmasın, büyük boy kola içebilsin diye Ortadoğu’nun mazlum çocuklarının canını hiç sayıyor ama görünen perdede onlar dünyaya demokrasi ihraç ediyor, insan haklarını koruyor, modern bir dünya dizayn etmeye çalışıyor!

Peki, Müslümanlar ne yapıyor?

İki yüzlü batının bu tiyatrosunda rol kapmaya çalışıyor. Arap liderler toplanıyor, 15 yıldır Irak’ta insanları katleden ABD’ye, Suriye’de cirit atan onlarca batı ülkesine ne işiniz var burada demek yerine Türkiye’nin Irak’ta bulunan varlığı bölgesel bir tehlikedir diye hadsizce konuşuyor. ABD’nin bölgesel politikalarına hizmet etmek için Yemen’de masum çocuklara, üstelik ABD’ye milyarlarca dolar para kazandırarak bomba yağdırıyor. Batıya kölelik yapmak için ben daha “biatçıyım” yarışına giriyor…

Vicdanlar çoktan vicdanı olmayanlara esir edilmiş ve hatta yok edilmiş. Yaşanan her şey bir maskeli balodan ibaret… Gördüğümüz tüm yüzlerde bu maskeli balonun sahte yüzleri…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI