Bugun...


Kemalettin TOPDEMİR


Facebookta Paylaş

Bölgeye Dinamit
Tarih: 09-05-2018 08:37:00 Güncelleme: 09-05-2018 08:37:00


Trump, iktidara gelmeden öncede sık sık vurguladığı üzere İran’la yapılan nükleer anlaşma hakkında kararını verdi ve anlaşmadan çekileceklerini ilan etti. Çok geçmeden başta söz konusu anlaşmaya taraf ülkeler olmak üzere birçok ülkeden tepkiler gelmeye başladı. İlgili uluslararası örgütlerin tamamının anlaşmanın maddelerine tam bir uyum olduğunu rapor etmesine rağmen Trump’ın bu kararının arkasında İsrail ve Yahudi lobilerinin olduğunu söylemek hiç de zor değil.

Geçen hafta sonu netleşen Lübnan seçimlerinin akabinde gelen bu karar, bölgesel bir çok denge ile doğrudan ilişkili. Lübnan başbakanı Hariri’nin kaybettiği seçimlerde güçlü bir oy oranı alan Hizbullah, ABD tarafından bölgede İran’ın uzantısı olarak görünen ve İran’ın yayılmacı politikasının temel argümanlarından birisi olarak görülüyor. 

Suudi Arabistan eliyle kısa süre önce Lübnan başbakanı Hariri tabiri caizse esir alınmış ve Lübnan Hizbullah’ının siyaset sahnesinden silinmesi misyonu yüklenerek serbest bırakılmıştı. Ancak görünen o ki Hariri bu görevde başarısız olmuş durumda. 

Bu m-noktadan itibaren başta Suudi Arabistan ve BAE olmak üzere ABD ittifaklı bölge ülkeleri İran’ın yayılmacı tavrı karşısında ki mukavemetlerini daha da arttıracak ve şiddet kullanmaktan çekinmeyeceklerdir. Bunu ilk olarak Lübnan’da görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

Tek taraflı olarak feshedilen nükleer anlaşmada tam bu pencereden bakıldığında bölgeye yeni dönem için atılmış bir dinamit diyebiliriz. Zira İran bu anlaşma ile Rusya ve Çin dışında diğer dünya ülkeleri ile de ”olumlu” anlamda diyaloglar geliştirebiliyordu. Bu noktadan sonra bu ilişkiler de ciddi anlamda sekteye uğrayacak aynı zamanda İsrail’in güvenlik endişelerini daha yüksek tonda seslendirmesine sebebiyet verecektir. Olası yeni bir çatışmanın zemini hazırlanmış durumda…

Küre ittifakı ile bir araya gelen ABD-Mısır-Suud üçlüsü ve bu ortaklığın daimi tarafı İsrail ve BAE eliyle bölge yeni bir sıcak çatışmanın eşiğine getirilebilir. Yemen üzerinden devam eden ve devşirilmiş veliaht prens Muhammed bin Selman’ın büyük başarısızlık yaşadığı bilek güreşi, bu kez yeni alanlarda diğer ortaklarında katılımı ile genişleyebilir. ABD ve İsrail bölgede kaos üzerinden devam eden istikrarsızlık sürecini daha da ivmelendirmek istiyor ve ne yazık ki bölge ülkelerinden bazıları da bu plana destek oluyorlar. Mezhep ayrımcılığı temelli iki farklı blok oluşturuluyor. Ve bu iki blok çatışmaya gebe noktada…

Türkiye bu süreçte çok doğru bir konumlanma almış durumda. Nükleer anlaşmanın devamı lehinde görüş belirterek hem anlaşmanın diğer tarafları ile aynı noktada konumlandı hem de oluşturulmak istenilen yeni kaosa taraf olmadığını ilan etmiş oldu. Bundan sonraki süreçte konu daha çok tartışılacak ve her geçen gün yeni gelişmeler yaşanacaktır. Türkiye barıştan ve istikrardan yana tavrını sürdürecektir. 

Oyun kurucuların istediği çatışma ortamında kilit ülke Türkiye’dir ve güçlü iradesi ile süreci doğru yönetecektir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI