Bugun...


Hasan DENİZERİ


Facebookta Paylaş

AVRUPA TEMİZLİĞİ BİZDEN ÖĞRENDİ...
Tarih: 02-07-2019 20:56:00 Güncelleme: 04-07-2019 01:13:00


Şunu baştan söylemek lazım, Avrupa temizliği bizden öğrendi. Şimdide bize standartlardan bahsediyorlar. 1500 lü yıllarda avrupa pislikten geçilmiyormuş. O dönemde pisliklerini sokağa atarlarmış. Bu yüzden topuklu ayakabı ve şemsiyeye çok rağmet varmış.en çok ta saray bahçesinde dolaşan kadınlar şemsiye ve topuklu ayakkabılar kullanırlarmış ki hizmetçilerin attığı pisliklere basmasın, kafalarına pislik düşmesin diye. Tuvalete giren avrupalı ellerini yıkamasın, su kullanmasın diye EAUDE-TOİLETTE [TUVALET SUYU] dedikleri bir parfüm kullanmışlar hoş koksunlar diye.

Osmanlı 1600 yıllarda istanbul a gelen yabancı misyonlara şehrin dışına tarabyaya yerleştirilmiş bu bölgede temizlik anlayışı olmadığı için 19.yüzyıla gelindiğinde isa gelen yabancılara tuvalet kullanma sözü verildiği takdirde şehrin merkezlerinde, taksim gibi yerlerde yaşamalarına izin verilmiş.

Osmanlıya gelince kilise temizlik kültürü hamamlarla girmiştir.Şehrin temizliği subaşı emrinde çöpçü subaşı yapmaktaydı. Evliya çelebinin anlattığına göre sepetlere toplanan çöpler deniz kenarında çamur teknelerinde ayrılır içinden mangırlar akçeler alınır. Bunlar çalışanların olurdu.Diğer çöpler denize dökülürmüş. Kaytaran temizlikçi ve süpürgeçilere kürek cezası verilirmiş. Osmanşıda tüm ülkelerin temizliği takip edilirdi.

Kanuninin Erzurum valisine fermanı bile bulunmaktadır. Ferman aynen şöyledir. Duydumki erzurum kalesinin temizliğine dikkat edilmiyormuş tez zamanda bakıma suçlular cezalandırılsın diye geçiyor.

Buda gösteriyorki Osmanlı temizliğe çok önem veriyormuş.1600 lü yıllarda avrupada tuvalet bilmezken Osmanlı da bu tarihlerde her köşe başında tuvaletlerin sayısı artıyormuş.

Tuvalet vakfı bile kurulmuştur. birazda Osmanlıda hamam kültüründen bahsedelim, hamam arapça ısıtmak sıcak olmak hamam kökünden gelir. Osmanlıda hamam olarak kullanılmıştır.

OSMANLIDA HAMAM ROMA İMPARATORLUĞUNUN DEVAMI OLAN BİZANSTAN DEVRALIP GELİŞTİRMİŞTİR

Toplu yıkama kültürüdür. Fatih Sultan Mehmet istanbulu fetih den sonra 19 hamam 5 i büyük olmak üzere inşa etmiştir. İlk yaptırdığı hamam ırgat hamamıdır. Avrupa da yıkanmak günah sayıldığı için insanlar çeşitli hastalığa yakalanmıştır. Hastalık geçiren insanlar içine şeytan girdiği var sayılarak yakılarak öldürülmüştür.

Anlaşılacağı üzere Osmanlı her zaman bir adım önde olmuştur. Şimdi ise...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI