Bugun...


Furkan Kaan TÜYLÜ


Facebookta Paylaş

Kudüs, ortak mirastır!
Tarih: 07-12-2017 19:14:00 Güncelleme: 07-12-2017 20:15:00


Dünya Gündemine ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal kararı oturdu. 24 saate yakın TT listesine Kudüs girdi. Trump önceki Abd Başkanlarının yürürlüğe koymaktan imtina ettikleri Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu tanınması, büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması kararını açıkladı. Trump, Abd seçimlerinin ardından halkın tepkisi üzerine şirinlikler yapmaya başlamıştı. Özellikle dış politikada ılımlı tavırlarda bulunmaya kalkınca Pentagon’dan etkili bir tokat yedi. Başkanlık ofisinde kalmanın tek yolunun Pentagona secde etmek olduğunu anladı ve bu seferde Pentagon’a şirin görünüp, saygı secdesini etti. Çünkü Trump zor durumda. Yeni savaşlara, çatışmalara, gerginliklere ihtiyacı var. Aksi takdirde Soruşturma ve araştırmalar her zaman peşinde olacak ve rahat bırakmayacaklar. Trump hem Pentagon’a şirin gözükmek hem Musevi lobisinin desteğini almak hem de dikkatleri başka yöne çevrilmesini istiyor.

Peki şimdi ne olacak?

İsrail çok sevinecek, İslam Coğrafyası ayaklanacak, Filistin lideri Abbas’ın, “Çok tehlikeli sonuçları olur” dediği tüm sonuçların hepsi olacak. İsrail zaten yıllardır Kudüs’ün başkentleri olduğunu iddia ediyor. Ayrı bir tanınmaya gerek yoktu. İsrail’in bu karar ile şımartılmasından başka Ortadoğu’nun daha da karışmasından başka bir halta yaramayacak.

Trump’ın bu kararına tepkiler oldukça büyük. İslam ülkelerinin dışında AB ülkelerinden de itirazların geldiği bu konuda İsrailli bir grup eski diplomat bile Trump’ın “3 semavi dinin de kutsal mekanı sayılan Kudüs’le ilgili açıklamalarına, tek taraflı kararına itirazlarını bir mektupla kendisine iletmişlerdi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Trump'ın Kudüs kararına tepki göstererek "Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun?" dedi. Erdoğan, Kudüs konusunda Papa ile de bir görüşme yapacağını açıkladı. 'Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil' diyen Erdoğan, Trump'ın BM 1980 kararını da hiçe saydığını, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) konusunda Erdoğan, "Çarşamba günü Kudüs ile ilgili İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) liderler zirvesini İstanbul'da toplayacağız ve bu toplantımızdan sonra da bazı etkinlikleri planlama çalışmalarını ayrıca yapıyoruz" diye konuştu.

Tepkilere karşın zımni destekler de gecikmedi NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Trump dün kararını duyurmadan önce yaptığı ve “skandal” olarak görülen konuşmasında “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planının kendi kararı olduğunu, bu karara saygı duyduğunu, NATO’nun Ortadoğu barış sürecinin bir parçası olmadığını” söyledi

Dış Politikada ülkemize karşı kurulan oyunlara misli ile karşılık veren güçlü bir ülke konumundayız. Trump’ın uygulamaya koyduğu tüm İslam Coğrafyasının tansiyonunu yükselten kararı ve İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları üzerine Türkiye başta olmak üzere tüm İslam Devletleri misli ile karşılık vermelidir.

 Kudüs, vahye dayanan bütün dinlerde kutsal sayılan bir şehirdir. Bunun başta gelen sebebi ise Yüce Allah'ın insanları doğru yola iletmeleri üzere görevlendirdiği peygamberlerin birçoğunun bu şehirde yaşamış veya en azından hayatlarının bir bölümünü bu şehirde geçirmiş olmalarıdır. Ayrıca bu Peygamberlerden bazılarının Mabed olarak kullandıkları mekânlar da bu şehirdedir.

 

 

Kudüs, İslâm'da özel bir yere ve kudsiyete sahiptir. Zaten adı da bu yerine ve kudsiyetine işaret eder. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı bağrında barındırması ve Resulullah (s.a.s.)'ın isrâ ve mirac mucizesine şâhid olması bu üstünlüğünün sebeplerinin başında gelir. Yüce Allah, Kur'anı Kerim'de şöyle buyurur: "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir." (İsra, 17/1

Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in mevlâsı, Meymûne (Radıyallâhu Anhâ) şöyle demiştir: Ben (bir gün): ‘Yâ Rasûlellâh! Beytü’l-Makdis (Mescîd-i Aksa) hakkında bize fetva ver’, dedim. Buyurdu ki: (Orası) mahşer (kıyamet günü) yeridir. Oraya varıp içinde namaz kılınız. Çünkü Onda kılınan bir namaz, başka yerde kılınan bin namaz gibidir.” Ben: ‘Eğer oraya kadar yolculuk etmeye gücüm yetmezse ne edeceğimi haber verir misin?’ diye sordum. Buyurdu ki: “Sen Ona zeytinyağını hediye edersin, aydınlatılmasında kullanılır. Kim bunu yaparsa, oraya varmış gibi olur.”

 

AYASOFYA’NIN İBADETE AÇILMASI GEREKLİDİR

Ayasofya’yı ibadete açarak Kudüs ve Mescid-i Aksa manevralarına karşın sürekli savunma yapmaktansa saldırı bağlamında etkili bir siyasi hamle yapabiliriz.

Madem öyle işte böyle"

AÇALIM AYASOFYA'YI İBADETE 

Farz oldu artık!..

Ayasofya açılmadan artık Kudüs kurtulmaz!

Kudüs’ten sonra hedef İstanbul’dur.

 

SON KISTAS:

Rasulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:

“Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun bedduası bu­lutların üzerine çıkarak Allah'ın huzuruna varır. (Bedduasını dinleyen) Hz. Allah söyle der: “İzzet ve azametim üzerine yemin ederim ki, geç de olsa sana yardım ederim

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
  MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ-
 • Türkiye'de 2017 böyle geçti
  Türkiye'de 2017 böyle geçti
 • Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
  Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 • Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
  Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 • Suikast timinin yakalanma anı
  Suikast timinin yakalanma anı
 • Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
  Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
 1. MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
 2. Türkiye'de 2017 böyle geçti
 3. Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 4. Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 5. Suikast timinin yakalanma anı
 6. Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
VİDEO GALERİ
YUKARI