Bugun...


Ahmet AK


Facebookta Paylaş

Spora Güncel Bakış
Tarih: 21-03-2018 14:54:00 Güncelleme: 21-03-2018 14:54:00


Dünyada spor, milletler arası alanlardaki çok yönlü etkinliğini sürdürmekte, toplumlar spor alanında başarılı olmak için büyük çaba sarfetmektedirler. Dünyada sporda ileri gitmiş pek çok ülke sporun toplum üzerindeki etkisini bildiklerinden çok hızlı bir şekilde ülkelerinin spor politikalarını oluşturmuşlar, bu politika çerçevesinde başarılı olabilmek için, spor politikalarının sağlıklı bir biçimde uygulanabilmesi gerekmektedir.

Politikaların, yürütülmesi ve organize edilebilmesi içinde, spor adamlarının ve özellikle spor yöneticilerinin başarılı bir şekilde yetiştirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. 

Ülkeler Spor politikalarını oluşturur iken, iki yolu takip etmişlerdir. 
1) Yazılı spor politikaları, 
2) Uygulanan spor politikaları, olmak üzere ulusal ve uluslararası faaliyetlerde ülke çıkarları, amaçları ve hedefleri doğrultusunda kendi politikalarını hayata geçirmişlerdir. 

Bu politikaların yürütülmesinde çok önemli roller üstlenen spor yöneticileri de elde ettikleri başarı doğrultusunda bir değer ifade ederek, taltif edilmişlerdir.

Eğitimli yöneticiler ve teknik adamların himayelerinde gelişen spor, dünyada muthis bir ilerleme kaydederek, Rekor üstüne rekor kırılmakta, Medyanın, diplomasinin, sağlığın, eğitimin, ekonominin, galibiyetin, milli ve moral değerlerin iç, içe geçtiği adeta küresel bir  fanusu olusturmaktadir. 

Gelişen, Proaktif spor sadece bu alanları etkilemedi, giyimden, kuşama, yiyecek, içeceğe kadar, Barıştan, savaşa, ideolojiden, yönetimlere, sevgiden, nefrete kadar başka alanlarını da etkisi altına alarak küreselleşmesini tamamlamıştır. 

Sporda eğitilmiş insan unsuru başarının tek mimarıdır. Bu nedenle spordaki bu baş döndürücü gelişmeler eğitimli insan unsurlarının elleriyle gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de bu küresel spor yarışlarından geri durmamak için, Spor Teşkilatının yapısını ve mevzuatıni çeşitli defalar değiştirerek, daha iyi spor modelleri ile daha çok başarıya nasıl ulaşırımın mücadelesini vermiştir. 

Türkiye’de resmi olarak 1938 yılında 3530 Sayılı Kanunla kurulan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, günümüzde Spor Genel Müdürlüğü olarak yoluna devam etmektedir. Bu süre içerisinde Spor Teşkilatında 32 Bakan, 27 Genel Müdür görev yapmıştır.

Spor Teşkilatının taşraya yayılması iller bazında resmiyet kazanması da aynı yıl ve ilerleyen yıllarda devam etmiştir. Türk sporu 1936 Berlin Olimpiyatlarında güreş branşında elde ettiği 1 Altın ve 1 Bronz madalya ile Türk sporunda öncü rol üstlenmiş Türkiye’nin katıldığı 20 olimpiyatın 17’sinde kazandığımız toplam 91 madalyanın 63 tanesini elde etmiştir.

Güreşin haricinde, Rahmetli Naim ve Halil ile yıldızı Parlayan Türk halteri de olimpiyatlarda 11 madalya kazanmıştır. Taekwondo’da 7, Boks’ta 5, Atletizmde 3, Judoda kazandığımız 2 madalya ile Türk sporu olimpiyatlarda 91 madalya alabilmiştir. 

Güreşin En çok madalya aldığı 1948 Londra Olimpiyatlarında Güreşçiler 11 madalya kazanırken, Atletizmde İlk Madalya 3 adım atlamada Ruhi Sarıalpten gelmişti. 

En son 2016 Rio Olimpiyatlarında Güreşçiler üzerlerine aldıkları vazifeyi layıkı ile tamamlamış 8 madalyanın 5 tanesini elde ederken, diğer madalyalar Taekwondo, Atletizm ve Halter Branşından gelmiştir, 

Türkiye’nin olimpiyat tarihinde kazandığı madalyaların tamamı sadece 6 branşta elde edilmiştir.

1938 yilindan 2018 yilina, Türk sporunda bir çok yapısal değişikliğe rağmen, yönetim kademeleri her defasında yenilenerek, başarının formülleri aranmaya devam etmektedir. 

Bu formüller içerisinde spor federasyonlarının 2004 yılında özerkleşmesi, 2011 yılında bağımsız spor federasyonları statüsünde faaliyetlerini sürdürmesi ve tesis sayısının son hızla artması, diğer yandan Antrenör ve sporcu sayısındaki artışlar bu formül değişikliğinin en belirgin olanlarıydı.

Spordaki bu kadar yenilenmeye bir çok alanda ilerleme sağlanırken, Performans sporunda istediğimiz boyutlara ulaşmada yaşanan sorunlar ise, hala devam etmektedir. Türk sporunda küresel şartlar ve ivmelenmeler göz önüne alınarak planlamalarda yaşanılan eksiklikler giderilmelidir.

Yaklaşmakta olan 2020 Tokyo Olimpiyatları Türk Performans sporunun miladı olmalı, 1948 Londra olimpiyatlarından bugüne kadar alınamayan, elde edilemeyen 12 madalya en azından egale edilmeli veya bu rekor yenilenmelidir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI