Bugun...

Facebookta Paylaş

ABD-İran, bölgesel hedefler
Tarih: 01-01-2018 10:10:00 Güncelleme: 01-01-2018 10:10:00


ABD çeşitli dönemlerde ötelemiş olsa da İran üzerinden yaptığı Ortadoğu planını asla rafa kaldırmış değil. ABD, Şii İran'ı bölge ülkelerine karşı bir tehdit olarak göstererek Sünni İslam ülkelerine silah satıyor. Aynı zamanda bir mezhep savaşının da alt yapısını hazırlıyor. Bu hamle silah satma ve mezhep savaşı yanında farklı bir hedefe de hizmet ediyor. Bu hedef ise 'Körfez İşbirliği'ne dahil olan ülkeleri NATO benzeri bir çatı altında birleştirmeye çalışmak. Bu sayede İran'a karşı yapılacak olası bir operasyonda birlikte hareket eden bir blok inşaa etmiş olacaklar. ABD'nin Ortadoğu'da önceliğinin İsrail'in güvenliği olduğunu düşündüğümüzde İsrail'in varlığı için tehdit olarak gördükleri İran'ı hedef noktasına koymak adına ivmelenerek sürecek olan yeni adımları izleyecek olmamız muhtemel. Tabi ki bu hazırlıkları yaparken İran içerisinde de çeşitli hareketlenmeler başlatmak ve bu hareketleri büyütmek isteyeceklerdir.

ABD'nin hedefinde sadece İran olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Diğer taraftan hem İran noktasında ki hedeflerini gerçekleştirmek hem de sahada ki “engelleri” aşmak için Lübnan, Katar, Bahreyn ve Türkiye'de hedefte. ABD uzun süredir kullandığı vekalet savaşları taktiğini Ortadoğu'nun belirli bölgelerinde terör örgütlerinden alarak çeşitli ülkelere ihale etmiş durumda. Ancak başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerde taşeronları eliyle yapmak istedikleri hamlelerde başarısız oldular. Bu yüzden İran dışında ilk hedef, planları doğrultusunda şekillendirmeyi başaramadıkları bu ülkelerdir.

Önümüzde ki dönemde bölge ülkelerinde daha fazla terör olayı, artan gerilimler ve suikastler görmek mümkün olabilir. Bu durumlarda muhtemel fail ise İran olarak gösterilmek istenecektir. Tüm bunları yazarken İran'ın da tamamen masum olduğunu tabiki söyleyemeyiz. “Şii Hilali” hedefi ile artan İran yayılmacılığı İslam dünyası için tabi ki gözardı edilemeyecek olan başka bir tehlike. Bu konuyu ayrıca incelemek gerekiyor.

Suriye özelinde de bir kaç tespit yapmak gerekirse; öncelikle Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye özelinde ki birlikteliği şüphesiz olarak ABD'nin bir çok planını bozdu. Ancak burada Rusya'nın bazı ikircikli tavırlarına vurgu yapmak gerekiyor. Rusya'nın PKK/PYD tavrı çok önemli. Rusya, PYD ile olan irtibatını sürekli olarak diri tutarak, bu irtibatı sanki Suriye özelinde ki ortakları Türkiye ve İran'a karşı gizli bir koz olarak saklıyor. Burada ABD'nin elini zayıflatma gayesi de olabilir ama Rusya eğer en azında Suriye'de Türkiye-İran ortaklığını sürdürmek istiyorsa PYD konusunda tavrını netleştirmelidir. Netleştirmesi için talepte bulunulmalıdır.

Çok sık yazdığım bir cümleyi tekrar yazmak istiyorum. “Uluslararası ilişkilerde daimi dost veya daimi düşman tanımları yapmak en büyük hatalardandır.” Her ülke ile çeşitli konularda mutabık olunacağı, birlikte çalışılabileceği gibi aynı ülkelerle farklı konularda da fikir ayrılıkları yaşanabilir, rekabet ve mücadele edilebilir. Aslolan ülke menfaatidir.

Sözde “Bizdenler”

3 yıla yakın süredir gizli ajandası olan “bizdenler”den sürekli olarak bahsettim. Geldiğimiz noktada 2019 seçimlerinin de yaklaşması ile gizli ajanda sahiplerinin takiyeleri yavaş yavaş sona ermiş ve gerçek yüzleri ifşa olmaya başlamış durumda. ABD tarafından binlerce silahla donatılmış terör örgütlerinden yine ABD'nin Kudüs kararından, Myanmar'da yaşanan müslümanlara dönük soykırımdan, vatana ihanet noktasına varacak şekilde FETÖ üyelerini savunan hatta 15 Temmuz kahramanlarını yargılama iması yapan muhalefetten “kaygı” duymayan, Cumhurbaşkanımıza ve yakın çevresine edilen küfürlerden ve atılan yüzlerce iftiradan zerre miskal rahatsızlık duymayanlar bir anda “kaygı”lanmaya başladılar. Kendilerinin “muğlak”, kaçak tavrını eleştirenleri “trol” olarak niteleyenler hemen arkasından fikir, düşünce özgürlüğünden dem vuramazlar. Gerçek yüzlerini gösterme sırası “bizden” gözüken içimize yuvalanmış diğerlerine de geliyor. Yani aynı zihniyetin uzantısı; “İkinci yarı başlıyor” sloganı ile Cumhurbaşkanımızı akıllarınca pasivize etmek isteyen “yüce divan vicdan-cısı”, “koalisyon meraklıları”na...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI