Bugun...


Ahmet AK


Facebookta Paylaş

EĞRİ OTURUP, DOĞRU KONUŞALIM MI?....
Tarih: 05-04-2018 20:12:00 Güncelleme: 05-04-2018 20:12:00


Malûm ülkemizde, yine yetenekli sporcu taraması için harekete geçildi, hatta bu konuda eğitimcilerin eğitimi adı altında seminerler başladı. Buraya kadar herşey güzel.

Simdi; Ulkemizde Yetenekli sporcu taraması fikri 1970 li yıllardan sonra başladı.( Avrupa 50'li yillarda başlanmıştı.) Hatta 1979 yılında Akdeniz Oyunları için Milli takıma giren sporcular üzerinde ve  Genel Kurmay Başkanlığı ilede yine benzer ortak çalışmalar yapıldı.

Bu lokal çalışmada yaşları 18-20 arasindaki sporcuların Antropometrik ölçümlerinin yani sıra somatotip ölçümleride yapıldı, bir diğer çalışma sporcuların doğum yerleri ile ilgili fiziki ve sosyolojik çalışmalarla bir müddet devam etti. 

Dönemin Gençlik ve Spor Bakanlari, Sn; Suat kilic ve A. Çağatay Kılıç  dönemlerinde de yetenekli sporcu tarama projesi kamuoyuyla paylaşıldı,toplantılar yapıldı ancak, proje neticelenmedi. Hatta Sn; Suat Kılıç Görevi devretmeden kısa bir sure önce yetenek taraması projesinin ihalesi yapıldı,(2013) ihaleye giren firmalar arasından Mavi Okyanus isimli bir şirket ihaleyi kazanmıştı. Sonra Bakan degisip, yerini Sn;  A. Çağatay Kilic'a devrettikten sonra ihale (belkide haklı gerekçelerle) iptal edilmiştir.

O dönem ihalenin ve çalışmanın bütün evrelerini  çalışma arkadaşlarımız hazırlamış 4 bin eğitimci ile birlikte 81 ilde 3 yıllık sürdürülebilir muhteşem  bir proje olarak ortaya çıkmıştı.

Projenin icerigi piramidal bir çalışma olup,  6 milyon çocuk taranacak, yetenekler ortaya çıkarılacaktı.Her ev uyelerini 4 kisi kabul ettigimizde 6 milyon çocuk üzerinden (her evden bir cocuk) 24 milyon insanımıza da proje sayesinde dokunacak, sosyal ve ülke sorumlulugumuzu yerine getirecektik.

Projenin uygulaması;
Projede sporcu test ölçümleri 5 aşamalı olarak gerçekleşecekti.

1) Pro testler,
2) Pro lab testler,
3) Çoklu Branş testleri,
4) Branşta özelleşme 
5) Takip, Denetim ve raporlama olarak düzenlenecekti.

Bu proje 3 yıl sürdürülecek ve sporcular 3 yıl takip edilecekti.

Ayrica; Sisteme alınan cocuklarin, Antrenman durumlari, Okul durumları, Aile ve çevre iliskileri sıkı takip edilerek sporcu gelisimleri sisteme  kayıt edilecekti.Bu arada sisteme alınan  sporcuların malzeme, Beslenme,burs ihtiyaçlarıda karşılayacaktı.

Neyse, o günkü sartlarda projenin ihalesi yapıldığı halde akamete uğradı. Ancak Devlette devamlılık esas olduğundan yeni Bakanimiz Sn: O.Askin Bak bir kez daha yetenekli sporcu  taraması  ile ilgili start  verdi ve çalışmalara başlandı. Umud ediyorum bu sefer başarılı olunur. Ancak projenin içeriği ile ilgili çalışmalar kamuoyu ile paylasilmadigi için bilgi eksikliğim dolayısı ile projenin egitim ve uygulama icerigine giremeyecegim.

Ancak; Proje çalışmasında tavsiye niteliğinde şunları söyleyebilirim.

1) Projenin egitiminde hangi uzman ekipler çalışmaktadır?
2) Projede görev alacak, kaç kişi görevlendirilmiştir? 
3) Projeye ne kadar sporcu, hangi kriterlere gore seçilerek egitime dahil edilecek ve sporculara hangi testler ve kriterler uygulanacaktir?
4) Proje hangi il, ilce ve kasabalarda yapılacaktır?
5) Projenin süresi ve sürdürülebilirliği kaç yıl yada ay olarak planlanmistir?
6) Sisteme alinan çocuklar hangi branşlarda ne kadar sayida olacak ve kimler tarafından çalıştıracaktır?
7.) Sisteme alinan cocuklarin beslenme ve malzemeleri nasıl karşılanacaktır?
8.) Sisteme alinan sporcular hangi verilerle branşlara yonlendirileceklerdir?
9) Sisteme alinan çocukların ne kadarı yatılı, ne kadarı gunduzlu olacaktır?
10) Sisteme giren ve Köylerde, ilcelerde ikamet eden çocukların okul ve antrenman transferleri nasıl yapılacaktır?
11) Sisteme giren çocukların takip ve denetimleri kimler tarafından yapılacaktır? 
12) Projeye hangi yas grubundan cocuklar alinmaktadir?
13) Aileler  bu tür çalışmalarda bilgilendirilmismidir? yada Ailelerin projeye yaklaşımları nasil? v.s gibi bir çok sorular sıralanabilir. 

Projenin yeniden baslamasi cok onemli olmakla beraber muthis bir sinerji oluşturacağına inaniyorum.

Projede yer alan sistem yoneticilerine, çalışma ekiplerine ve cocuklarimiza başarılar diliyorum.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI