Bugun...


EYÜP KILIÇ


Facebookta Paylaş

Dik duranlardan olmak gerek!
Tarih: 19-09-2017 11:28:00 Güncelleme: 19-09-2017 11:47:00


              2015 yılının başlarında Obama ABD'nin yeni "Ulusal Güvenlik Doktrini"nin temellerini işaret eden bir konuşma yapmıştı. Konuşma içerisinde şu ifadeler yer alıyordu; "Uzun vadeli bir dünya istikrarı için ABD'nin Ortadoğu’da silahlı kuvvetlerini kullanmasından daha fazlasına ihtiyaç var. Kendi kendilerini savunma yeteneğine sahip ortaklar olması şarttır. (...) İsrail’in güvenliğine ilişkin sarsılmaz taahhüdümüzü koruyacağız."

            Bu açıklama aslında o tarihten itibaren başlayacak yeni taktiksel dönemin ilk işaretiydi. Anlaşılan şu ki ABD artık bölge içerisinde ki etkinliğini arttırmak adına "Yerel Aktörler"ler ile daha güçlü işbirlikleri yapmayı hedefliyordu. Körfez ülkeleri ile bu tarihten itibaren kurulan "yeni dönem" ilişkileri bunu teyit eder nitelikteydi. Irak'ta yapılanın aksine Suriye için hiç bir zaman topyekün doğrudan bir müdahale öngörmeyen ABD, Körfez'de; ülkesel anlamda inşaa ettiği mutabakatlarını Suriye sahasında; Rusya etkisi, Türkiye'nin bölgesel kırmızı çizgileri ve İran'ın karşıtlıkları yüzünden kullanışlı terör örgütleri ile yapmayı tercih etti. Yeni dönem doktrini; Trump'ın gelişi ile belirli bir dönem sekteye uğramış olsa da devam süreçte Trump'ın da "çeşitli yaptırımlar" ile "çizgiye yakınlaştırılması" sonucu tekrar ivmelenmeye başladı. Gelinen noktada Pentagon temelli doktrin çeşitli aksamalar yaşansa da devam ediyor.

            Bugün ilk okunması gereken şeylerden bir tanesi ABD'nin bölgesel hedeflerini yerine getirmek adına bir değil birden fazla taktiksel güzergah üzerinde hareket ettiğidir. Bölgede varlığı temel amaçlardan olan İsrail, kendi silahlanması, Afrika ülkeleri ortaklığı ve Suudilerle yaptığı gizli anlaşmalar neticesinde elde ettiği düşünülen nükleer gücü hakkında tam bir karakutu olma özelliğini korurken her fırsatta güvenlik endişelerini dile getirerek pervasızca "dünya kamuoyuna" algı yollu emirler vermekten çekinmiyor. Şımarık bir çocuk gibi tüm istekleri emir, tüm sızlanmaları herkeste haklılık/karşılık buluyor.

         Yıllar önce, Ruhani'nin yönettiği "nükleer müzakereleri" iktidara gelir gelmez durduran Ahmedinejad'ı "Mehdi’nin geri dönüşünü hızlandırmak için felaketi hazırlamakla" suçlayan İsrail'in, "Tanrıyı Kıyamete Zorlamak" misyonu ile dünyanın bir çok yerinde "böcek" olarak gördüğü insanların ölümüne ortam hazırlayan "kardeşlerine" sessiz kalması tam olarak gizli niyetlerini başkalarının üzerine yıkma taktiğinden ve iki yüzlülükten ibarettir. Bölge yönetimlerinin anlamsız gizli biatı ise tam manasıyla gönüllü bir şuursuzluğun sonucudur. Bölge halklarının, bölge yönetimlerinin bu oyunlara gönüllü piyon olma şuursuzluğu devam ettikçe "karar alıcılar" gizli planlarına farklı güzergahlardan adım adım ilerlerken yine aynı bölge halkları içerisine konuldukları sahte piyeste gerçek acıları çekenler olmaya ne yazık ki devam edecek... Piyeste figüran olmak istemeyenler ise bin bir algı ile "ötekileştirilecek", yanında olması gerekenlerce yok edilmek istenecektir. Dik duranlardan olmak gerek!
 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI