Bugun...


Av. Talip Hallaç


Facebookta Paylaş

İLK KAN - ARAKAN - SON KAN
Tarih: 05-09-2017 16:19:00 Güncelleme: 05-09-2017 23:05:00Niteliklerinin üstünlüğüne karşılık, niteliksizliklerindeki başarı ile şöhretinde kadim kalan insanoğlu; önündekini bırakıp da kendi pisliğine iştah eden malum hayvanata layık görüldüğü kadar bir hürmete mahkum edilse; bu mahkumiyet, bir yaptırım kabul edilse; cezası, hakedilmişe erişememiş olacaktır.


Bu hak edişin sebebi; aşılması caiz olmayan haddin çizgilerinin, haddi aşmada da haddi aşarak ve bilerek ve isteyerek silinmesidir.


İnsanın; haddini ve kendini ve zulmünü aşması sürecinin başlangıcı çok öncelere dayansa da; çizgisi zamanla daha belirgin anlaşılır olsa da; medeniyet isimli kalınca bir hat icadı doğup yetişse de; aşma ve silme gayretinde, olumlu yönde hiçbirşey değişmedi. Aksine ...


Çok kan; döküldü, dökülüyor, dökülecek.


İlk kan ne zaman döküldü sualinin cevabını, Kabil'in nefsi çatısında görebiliriz. Görüş mesafesi zor olmasa gerek. Açtığı yolun yolcuları sayısını öngörebilseydi, böyle bir halt yemezdi olsa gerek.


Son kan ne zaman dökülür sualinin cevabı; en şerefli varlık olma özelliğini yitirmiş olanın, varolduğu kadar var olacak olsalarıyla avunmanın akli imkansızlığıyla; belirsizdir maalesef.


Ara sıcak bekleyen bir iştahla dökülen kanların sebebi nedir peki? 


Dünden ders alma, bugünü kurtarma, yarını yaşatma tekniğinde; kefeni açılıp toprağa doyurulmayı bekleyen yüzleri kan ile duyurmak, hangi erdemli tabirin tanımıdır?


Ekmek, toprak ve yaşam ile örtülmüş hayalsiz hayallerin arasına kırmızı baloncuklar atmak; tarihin hangi gaddarının hangi felsefesinden ilham alır?


İlk kan hürmetine, son kan cür'etine, zulme kızgın cehennem ateşini harlamak niyetine mi ara kan dökülür; Arakan'da? Derenin suyu evvelden akıyorken; sebebini sormaya, suya bakıp durmaya,  akıntıya kapılanlara ağlamaya, kaderimize keder ekme niyetine baraj kapaklarını açanlara kızmaya; ne hacet?


Kaderin dili olsaydı; ne derdi, kınamalık gündeliklerimize?


Ehemmiyeti bildirildi bize duanın, tek düzeliği değil! 


Zalimin de Rabbi olan, yarın ne soracak bize biliyor muyuz?


İdraksiz olan sabilerin, Azraili üzen ruhları hatırına; şuursuz gibi birşeyler yapmak caiz değil midir?


Cürme sabrın haddi, kaç bedendir?


Ölümsüzlüğe niyetli kimliksizlerin, imsak vakti gelmemiş midir?


Ölüm oyununda oyuncak olmaktan bıkmışlardır artık. Yemeğin yanında, oyuncak da götürmek gerek Arakan çocuklarına.


Ölüm, sadece Arakan kanında mı boğulur?


Her şehrin ölüsüne kaç yiğit dirilir?


Sille atmak, büyük olmanın nişânesi değil midir?


Iftar vaktine uyanacak yiğitlere şimdiden selâm olsun..

 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI