Bugun...


Av. Şerif Aydın


Facebookta Paylaş

HDP VE BARAJ MEVZUSU
Tarih: 18-06-2018 15:21:00 Güncelleme: 18-06-2018 15:21:00


24 Haziran seçimleri için son haftaya girmiş bulunuyoruz. Her zaman olduğu gibi yine hayati olan bir seçimin sonuçlarını Ülke olarak büyük bir merakla beklemekteyiz.Yeni sistemle birlikte Türkiye Siyasi hayatında yeni bir başlangıç yapmış olacağız. Bu tarihi seçim, özellikle üç bilinmeyeni içerisinde barındırmakta. Bunların ilki Cumhurbaşkanının ilk tur oylamada belirlenip belirlenemeyeceği. İkincisi, Ak Parti’nin meclis çoğunluğunu sağlayıp sağlayamayacağı. Üçüncüsü ise HDP’nin barajı geçip geçemeyeği. Pazar gecesi bütün bu sorular cevabını bulacak. Ancak biz bu yazıda üçüncü soruya şimdiden naçizane cevap aramaya çalışacağız.

 

HDP, 7 Haziran seçimlerinde 6.283.000 oy ve 1 Kasım seçimlerinde ise 5.145.000 oy alarak seçim barajını geçmişti. 1 Kasım seçimlerinde oran olarak %3, sayısal olarak da 1.150.000 oy kaybı yaşamış, ancak buna rağmen barajın üzerine tutunmuş ve siyasetin içerisinde görece olarak kalmıştı. 24 Haziranda yapılacak olan bu seçimde de barajın üzerinde kalabilmesi için en azından 1 Kasım 2015 seçimlerindeki oy sayısını yakalayabilmek zorunda. Şöyle ki; bu seçimde Ülke geneli seçmen sayısı yaklaşık 1,5 Milyon artarak 59.391.000 sayısına ulaşmış durumda. Son iki seçimde olduğu gibi %85 civarı bir katılım ile birlikte kullanılacak oy sayısının yaklaşık olarak 50.480.000 olması beklenmekte. Bunun sonucu olarak da Ülke barajının 5.000.000 oydan müteşekkil olacağı anlaşılıyor.

 

Bu noktada, 7 Haziran’daki HDP’nin üst çıtasını bir kenara bırakarak, hendek/çukur zulümleri, Terör saldırıları ve Siyasal belirsizlik ortamında gerçekleştirilen 1 Kasım seçimlerindeki HDP oy dağılımlarını irdelememiz icap ediyor. 7 Haziran’da olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinde de HDP’nin Türkiye’nin batısından  aldığı oy sayısı ile doğu/güneydoğusundan aldığı oy sayısı yaklaşık olarak birbirine eşitti. 1 Kasım’da HDP, batıdaki en çok oy alabildiği 10 ilden ( İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Bursa, Kocaeli, Manisa ve Hatay) toplamda yaklaşık 1.950.000 oy almıştı. Buna karşılık Doğuda en çok oy aldığı 10 ilden ise ( Diyarbakır, Batman,Şanlıurfa, Van, Mardin, Şırnak, Gaziantep, Hakkari, Ağrı ve Muş) toplamda yaklaşık 2.200.000 oy gelmişti. Dolayısıyla HDP’nin seçmen kitlesi ve Doğu/Batı oy dağılımı belirttiğimiz gibi yaklaşık yarı yarıya dağılmış durumda. Burada bir hususu hatırlatmakta fayda var. 7 Haziran seçimlerinin aksine 1 Kasım seçimlerinde HDP’ye oy veren seçmenin yaklaşık %90’ı seçime ideolojik yaklaşıp bu minvalde oy vermişti. Yukarıda belirttiğimiz üzere, ne Çukur/Hendek garabeti, ne çözüm sürecinin sonlanıp çatışma sürecinin yaşanmakta olması, ne şehirlerde patlayan bombalar söz konusu ideolojik bakış açısını değiştirmemiş ve HDP’ye oy verme konusunda geri adım attırmamıştı.

 

 

 

En çok oy alınan 10 Doğu/Batı İl denkleminden çıkan sonuç göstermektedir ki HDP, her halükarda konsolide 4/4,5 milyon oyluk seçmen tabanına sahip durumda. Yurt dışından aldığı son 2 seçimdeki 200.000 oy ortalaması ve kalan 61 il düşünüldüğünde barajın altında kalma ihtimalinin çok çok uzak olduğu gerçeği ile karşılaşıyoruz. Çünkü sadece İstanbul,Diyarbakır ve Mardin’den toplamda rahatlıkla 2.000.000 oy alabilen (Genel Seçimler için %4 demektir) bir resimle karşı karşıyayız.Fakat HDP’nin barajı geçmesinin İktidar önündeki en büyük engel olarak görülmesinden de artık vazgeçilmesinin zamanı gelmiştir. 1 Kasım seçimleri sonucunda HDP barajı geçtiği halde Ak Parti tek başına iktidara yetecek vekil sayısını rahatlıkla almıştı. Pekala bu seçimde de Ak Parti,HDP’nin barajı geçmesine rağmen 310 vekile sahip olabilir.

 

Bu seçimin ardından en çok tartışılacak 3 konu ile bitirelim.

 

1- İttifak yasası isimli hangi akla hizmet anlayışıyla yapıldığı bir türlü anlaşılamayan garip kanun değişikliği olmasaydı meclis aritmetiği çok farklı olabilirdi. Düşünün ki 12 vekil çıkartan Diyarbakır’da HDP barajı geçmeseydi dahi bu garip değişiklik yüzünden Millet İttifakı 4 vekil çıkartabilir. Daha geniş bir genelleme ile HDP barajın altında kaldığında Ak Parti’ye ekleneceği sanılan 65-70 vekilin 20-25’i Millet İttifakına geçiyor. Dahası yeni sistemle birlikte koalisyonsuz, daha az dağılmış Meclis denklemi beklenirken çok daha parçalı bir siyasi konjonktür ile karşı karşıya kalmaktayız.

 

2- Türkiye’nin seçim barajı konusunda köklü bir değişiklik yapma vakti gelmiştir. Sistemin baraj problemi kalan tek yerleşik partisi HDP’nin baraj sorunu yoktur ve son iki seçimle birlikte bu seçimde de görüleceği üzere %10’luk baraj sistemi HDP’nin aleyhine değil,lehinedir. Bu baraj sistemi olmasaydı HDP için bir kısım Hdpliler bile bu şekilde canhıraş bir mücadeleye girme ihtiyacı hissetmeyecekler ve Ak Parti’nin alabileceği milletvekili sayısı herhalükarda +20 olacaktı.

 

3- Milletvekili Adaylarının kuyumcu hassasiyeti(!) ile belirlenmesi iyi bir sonuç için yeterli değil. İnsanların yollarını altından, ev eşyalarını gümüşten bile yapsanız yüreklerine dokunamazsanız, Devletin Ana kucağı şefkatini gösteremezseniz onları kazanamazsınız. Kazanamadığınız bu insanlara karşı yaklaşımınızı, dilinizi de değiştiremezsiniz başka insanları da kaybetmeye devam edersiniz.

 

Nihayetinde 24 Haziran seçimleri zor ve kritik bir seçim olacak. Fakat bu yazının hazırlanması sırasında incelenen İl bazlı seçim sonuçlarında da farkedildi ki bütün belirtilen durumlara rağmen Sayın Cumhurbaşkanının ilk turda seçilmesi ve Ak Parti’nin 300+ vekil sayısı ile Meclis çoğunluğunu sağlaması kuvvetle muhtemel görünüyor. Bu yüzden irade,Erdem ve Cesaretle son ana kadar mücadeleye #Devam...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI