Bugun...


Ahmet AK


Facebookta Paylaş

Türk Spor Sistemi....
Tarih: 30-03-2018 15:00:00 Güncelleme: 30-03-2018 15:00:00


Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Milyonlarca Sporcuya, yüzbinlerce Antrenöre, Binlerce Spor tesisine, Onlarca Spor Federasyonuna sahibiz.

Turkiyede Spor kulüplerinin  bir kısmının  kuruluş tarihleri  Cumhuriyet öncesine dayanıyor,Bir kisim Federasyonlar Cumhuriyetimizle yaşıt.

1924 Yilindan beri Olimpiyat  oyunlarına, Dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılırız.Yuzlerce madalyaya sahibiz.Olimpiyatlarda Ülke sıralamamız ortalama olarak 32 ila 41.nci sira arasında değişmektedir.  Madalya sayımız  ise, her olimpiyata oranladigimizda ortalama  5 madalyaya tekabül etmektedır.

Nüfusu bizden 8 kat daha düşük  Macaristanin bile Olimpiyatlarda kazandığı madalya bizim 4 katımız civarındadır, Yine nüfusu bizden 16 kat daha düşük  olan Danimarka, Finladiyanin olimpiyatta kazandığı  madalya nerdeyse bizim iki katımızdır.Almanya ile benzer sayıda nüfusumuz  olmasına rağmen Olimpiyatlarda kazandığı madalya sayisi bizden 6 kat daha fazladır, Fransa, Italya, Ispanya gibi ülkerin madalya sayisi ise,bizi en az 4'e katlar.

1948 Londra olimpiyatlarında kazandığımız 12 madalyaya ilk defa 2004 Atina olimpiyatlarında kazandığımız 11 madalya ile ancak, yaklaşabildik.

Türk Sporu uzun yıllar branşlar itibarı ile Rusya, Küba, Kenya, Almanya, Amerika, Ingiltere, Italya v.s gibi bir çok ülkeyi kendisine rol model ulke olarak seçtiler ve spor sistemlerini belirli dönemler  ilke edinerek, onlar gibi çalışmaya basladilar. Ancak,ne o ulkelerdeki gibi bir sisteme sahip olabildik, nede onlar kadar madalya kazanabildik.Cunku biryerde  hala hata yapıyorduk.

Bu tur calismalari, Türk Sporunda  uzun yıllardan beri akademisyenler, yöneticiler  tartisadurdular bu konuda yüzlerce toplantı, panel, seminerler düzenlendi, kitaplar  yazıldı, kararlar alındı. Türk  Spor sisteminin problemlerinden bahsedildi. Ancak alınması gereken tedbirler ve yapılması gereken yöntemlerin büyük çoğunluğu  asla uygulamaya geçmedi. Cünkü Toplanti yapılmasini, sorunlarin tartışılmasını hep birlikte yeterli  bulduk.Uygulamaya geçmeyen calismalarda, Şampiyonalarda alınan sonuç olarak bize geri döndü. 

Bakiniz? Tüm olimpiyat oyunlari sonrası Sayin Bakanlarımızın açıklamasına bakınız ( Internette bulursunuz) hepsinin söylediği üç aşağı, beş yukarı benzer şeyler " Eksiklerimizi gördük, düzelteceğiz" Belki kısmı bir çok şeyler düzeldi bir kismida idare eder hale geldi. Ama tamamının düzelmesine ne zamanları nede ortalama 3 yillik görev süreleri yetti. 

Uzun vadeli görevde  kalamayan Sayin bakanlarda dolayısı ile,Türk sporu ile ilgili makro planlar yapamadılar.Her giden bakan, işleri bir sonrakine devrederek sorunlari katmerlestirdi.

Halbuki; tüm dünyanın imrenerek baktığı ulkemizde en az 30 milyon spor yapabilecek genç nüfusa  sahip olmamız bile bizi sportif başarıda motive edemedi. Ilk, orta, Lise de okuyan öğrenci sayımız bile olimpiyatlarda 476 madalya alan Macaristanin iki kat nüfusuna  eşittir. Buna rağmen başarıda  yol alamıyorsak oturup bir değil, bin kez dusunmemizde fayda var diye düşünüyorum. 

Bu sorunlar, 5- 25 yılın eseri değil, Türk Spor yapılanmasının  başından beri azar, azar artarak  devam edegelmiştir.Isleri düzeltmek için risk alan yoneticiler bile birilerinin ayağına basmaktan çekinerek,  yol almada hakli olarak zaafiyet gösterdiklerinden sonuca ulaşamamışlardır.

Ülkemiz Cumhuriyetle yeniden şekillenerek 1 asırlık surede bir çok alanda uzun mesefeler kat etti, gelişti,yeni teknolojiler ve prensipler  edinerek, Uluslararasi  ülke politikasında önemli mevziler  kazandı. Ancak, en verimli ve basarili olacağımız spor alanında Misyonumuzu ne yazikki yerine getiremedik ve uygun adım yerimizde saymaya devam ettik ve çogu zaman Basariyi ithal sporcularda aradık.

Şimdi, malesef  bir olimpiyatın daha eşiğine yaklastigimiz günümüzde, Spor federasyonlarının, Spor kulüplerinin, yönetim kademelerinin durumu ortada.Kimisi olağan üstü  gayret sarfederken,kimisi her şeyi Devletten bekledi, kimisi ise bir kulağının üstüne yatarak olanları seyretmeyi tercih etti.

Mevcut idari ve teknik performansimiz Boyle giderse ve gereken önlemler alınmazsa  2020 tokyo olimpiyatlarinda hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Yine, Mevcut duruma göre kimse umud etmesinki, 8 madalya kazandigimiz Bir önceki Rio Olimpiyatlarından daha başarılı oluruz.

Simdi soyleyin? Bireysel gayretleri ve becerileri ile ülkemize  madalya kazandıran Antrenör ve sporcular sizce bir spor sisteminin eserimi?

Türk Sporu " Görmedim, duymadım, bilmiyorum" demekten vazgeçmeli,Risk almalı, Başarının riski alabilecek kapasiteki yöneticilerin avuçları arasında  oldugunun farkına varmalı...

Bu nedenle; Türk Sporu kendini chek etmek zorundadır. Sürdürülebilir  idari ve teknik performans yönetimlerinin analizini  yaparak, Yeni bir  Spor Sistemini kurmak ve tüm yapıları ile geliştirmek zorundadır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI