Bugun...


Ahmet AK


Facebookta Paylaş

Türk Spor Mevzuatı.....
Tarih: 10-05-2018 13:48:00 Güncelleme: 10-05-2018 13:48:00


Türk Spor Mevzuati çeşitli defalar değiştirilmiş, yenilenmiş ve  bir çok ekleme yapılarak bugünkü haline getirilmiştir.

1922 TICI'den başlamak üzere tüm mevzuatları defalarca okudum, hatta 1937 yılında hükümet programlarına alınan spor, 1963' ten sonra Devletin kalkınma planlarinda yer alan spor mevzuat ve tavsiyelerini, Spor Şuralarında alınan kararları, Diğer çalıştay raporlarını, 1947 yılından başlamak üzere Spor teskilati MDK kararlarını okudum notlar aldım.

Federasyonlarin Spor Teşkilatına bağlı olmalarından tutunda, 2004 yılında ozerklesmesi, 2011 yılında 6215 Sayılı KHK ile Bağımsız spor federasyonları huviyetlerine burunmelerini okudum ve donemsel karşılaştırmalarini yaptim.

Hatta 1935 (TSK) yılından bugüne kadar Spor Teşkilatında görev yapan Tüm Genel Müdürlerin, Bakanlarin özgeçmişleri ve esas iştikalleri ile ilgili yazılanları, dönemleri icerisinde yaptıklarını, basarilarini, Teşkilata sundukları katkilarini defaatle inceledim.

Gecmis dönemler içerisinde Spor Teskilatinin işletme, tarz ve yöntemleri ile ilgili epey dokümana ulaştım bunların içinde ıslak imzalı kararnamelere göz attım ve Müthiş bilgiler edindim.

Ancak; bütün bu çalışmalar, yazışmalar, faaliyetler bir tarafa, Beni en cok etkileyen, 29.08.1938 yılında TBMM'de kabul edilen, 3530 Sayili Spor Teşkilatı  Kanunudur.

Bu kanunu harfiyen en az 50 kez okududum. Simdiki Almanyanin Spor Mevzuatı ile birebir örtüşmektedir. ( Türk Spor Mevzuatida zaten o dönemlerde Alman Spor uzmanları tarafından kaleme alınmıştı.)

1938 Yılına ait öyle yonetmeliklere ulasabildimki her kelime ve cümlesinden tarih akıyor, yol ve yöntemler ortaya konuluyor.

Burada izah etmeye calistigim bütün degisikliklerin temel amacı mutlaka daha iyiye, daha basit yöntemlerle ulaşabilmektır.

Türk Sporu bu değişim ve yenilenme iyi niyet adimlarinda, göz ardı ettiği yek şey bu mevzuatların uygulama kabiliyetlerinin ortaya konulamamasidir diye düşünüyorum.

Bunun aksi olsaydi, Bire bir Alman Spor mevzuatından copy pas edilmiş, Türk Spor mevzuatinin uygulanmasi Almanyadaki gibi tecelli etmemiştir.

Almanlar Spor mevzuatını ortaya koyarken uygulayıcı kabiliyetleride mevzuat kadar en iyi sekilde tanımlamıştır.

Ulkemizde olumlu, Müthiş, heyecanlandirici Spor mevzuatlarinin uygulanamayisinin tek nedeni Spor uygulayicilarinin seciminin dogru bir sekilde yapilamamasidir.

Çünkü performans hata zincirinde en masum kisiler şüphesiz ki, Sporculardır.

Türkiye de Spor mevzuati nin mukemmligi kadar, Uygulayıcılarına mukemmelligi göz önüne alinabilseydi katıldığımız tüm olimpiyat oyunlarında kazandığımız 91 madalya, Almanyanın tüm olimpiyatlarda kazandığı 733 madalya sayısına ulaşabilirdi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
YUKARI