Bugun...


Ahmet AK


Facebookta Paylaş

DEVRİMCİ SPOR....
Tarih: 22-07-2018 08:31:00 Güncelleme: 22-07-2018 08:31:00


1917 yılı, Carlık Rusyasındaki ekim devriminden sonra, yeni Sovyet hükümeti, otonom spor kulüplerinin ve federasyonlarınin geniş çaplı yapısını parçalara ayırmak zorunda kalmadan ya da herhangi bir köklü amatör değere karşı gelmeksizin, devlet hazır bir spor organizasyonunu devraldı. 

Dahası, toplumda  boş zamanın  genişlemesiyle birlikte yeni sovyet anlayışı kendi ideolojik hedeflerini  geliştirmek ve gerceklestirebilmesi için sporda  yeni yöneliş ve algı oluşturmak zorundaydı. 

Bolşeviklerin iktidara gelmesinden sonra atılacak ilk adımlar hiçbir şekilde açık değildi, çünkü izleyecek bir model yoktu. Çarlık sporunun ilk yıllarında toplumun yeni bir ideolojik sisteme geçmesiyle  birlikte mutlaka spordada yeni bir model oluşturma zorunluluğu kendini iyice hissettirmis ve sorunlarıda beraberinde katmerlestirmisti.

Yeni sovyet sistemi bu sorunların  üstesinden gelmek zorundaydi. 

Hem çarlık hem de ideolojik miras, doğal olarak genç Sovyet devletinin politik, askeri ve ekonomik ihtiyaçları ile birbirine karıştı. Aslında, yeni devletin varlığının ilk dört yılındaki 'devrimci zorunluluk', yalnızca sanayinin değil, sporun da kitlesel olarak millileştirilmesine yol açtı, böylece 1921'de 'Savaş Komünizmi' ve İç Savaş dönemi sona erdi. Tek bir özel yada devlet dışı spor kulübü kalmadı ve yeni ideoloji gereği hepsi lağvedildi. Bu arada yeni sovyet ideolojisinin (1921-28) Yeni Ekonomik Politikasında  (NEP) henüz tam manası ile şekillenmemişti. 

Yeni sovyet ideologları 1917'den itibaren Sporun tamamen devlet sporu olarak yapılması ve ideolojik amaç icin kullanılması  yönünde karar verdiler ve
Sporu, Devletin toplumsal değişim ajanı olarak kullanılması yönünde çalışmalarını yaptılar. 

( Carlık Rusyası ilk defa 1908 Olimpiyatlarına katıldılar. Daha sonra son olarak 1912 Olimpiyatlarına katıldıktan sonra birdaha olimpiyatlara katılamadılar. Yeni Sovyet yönetimi ise ilk defa 1952 Helsinki Olimpiyatlarına katılarak 71 Madalya ile Amerikanın arkasından ikinci sıraya yerleştiler.)

Bu çalışmaları ise, Şu başlıklar altında netleştirdiler;

1) Fiziksel ve sosyal sağlık standartlarını yükseltmek için,
2) İnsanları yeni (takım) değerler sistemine dönüştürmek için,
3) Daha geniş topluluklara ulaşmak ve aynı değerler sisteminde birlikte olmak için, 
4) Yeni 'Sovyet ulusu' olusturmak icin, 
5) Toplumun yeni Sovyet ideolojisine daha gizli geçiş yapması icin, 
6) Kırsal alandan göç ederek, Şehir toplumunun olusturulmasını teşvik etmek icin,  
7) Uluslararası tanınırlık ve prestij sağlanması için, Sporun kullanım alanları belirlenmiştir.

ÖNEMLİ NOT: Sovyet Rusyası, Sovyet ideolojisi ile katıldığı 8 Olimpiyatta, Amerika karşısında 6 kez Birinci ( Boykotu 1980 ve 1984'u saymiyoruz) 2 kez ikinci olmuştur. 8 Olimpiyatta Amerika ve Sovyetleri karşılaştırdığımızda Sovyetler Birliği 909 adet madalya kazanırken, Amerika toplamda 680 madalya kazanmıştır. 1990 yılında Sovyet imparatorluğunun yıkılması ile Yaz olimpiyatlarında madalya üstünlüğü Amerikaya geçmiştir.

Kominist Spor ile Kapitalist Sporun mücadelesinde ise kazanan taraf her zaman Sovyet Rusyası olmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
YUKARI