Bugun...Yastık altında cep telefonuyla uyunmamalı!

Tarih: 25-05-2019 12:07:49 Güncelleme: 25-05-2019 13:39:49 + -


Vücuttaki tüm organlarda olduğu gibi, beyinde de kanser gelişiyor. Beyin Kanseri Farkındalık ayı çerçevesinde konuşma yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç Dr. Selçuk Göçmen, beyinde günümüzde tanımlanmış 130 kadar tümör olduğunu, bu tümörlerin de iyi ve kötü huylu olarak ayrıldığını belirtti. Göçmen, genetik, radyasyon ile uğraşan meslek grupları ve sigara içmenin beyin tümörü riskini arttırdığını söyledi.


Yastık altında cep telefonuyla uyunmamalı!


Beyin tümörünün erkeklerde kadınlara göre daha sık olduğunu söyleyen Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Göçmen, şunları söyledi:

"Belirtiler olarak, baş ağrısı, dengesizlik, kusma, bulantı, sinirlilik, iştahsızlık gibi olaylardan bazısının görülmesi durumunda doktora gidilmeli" dedi.

İyi huylu tümörlerin de zaman zaman hayatı tehdit edecek durumlara sebep olabildiğini söyleyen Selçuk Göçmen, "Bazıları nadir de olsa dahi kötü huylu tümöre dönüşebilir. Ameliyatla tam çıkarılabilme şansları yüksektir" şeklinde konuştu.

Cep telefonları dikkatli kullanılmalı

Ailesel faktörlerin yapısının değişmeyeceğini de açıkça vurgulayan Doç. Dr. Selçuk Göçmen, şunları söyledi:

"Ayrıca beyin tümörlerini önleyebilmek adına radyasyondan uzak durulması gerekli, cep telefonu kullanma konusunda dikkatli olmak ve kulaklıkla konuşmak gerekli. Uzun süreli konuşmalardan uzak durulmalı, yastık altında veya baş ucunda da cep telefonu ile uyunmak gerekiyor" önerisinde bulundu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI