Bugun...Türkler eyleme geçti!

Tarih: 13-02-2018 07:09:52 + -


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Doğu Akdeniz’de bir oldu bittiyle başlatmaya çalıştığı doğalgaz aramalarının Türk savaş gemileri tarafından engellenmesi Yunanistan’da endişeye yol açtı.


Türkler eyleme geçti!

ATİNA VE LEFKOŞA’DA BÜYÜK KORKU

Yunan basını “Türkler ilk kez söylemden eyleme geçti” derken, Başpiskopos Hrisostomasun, “Geri adım atmamalıyız. ABD ve Avrupa’yı bu kışkırtmalar karşısında sorumluluk yüklenmeye çağırıyorum” dedi. 

Yunanistan’da yayımlanan Dimokratia Gazetesi’nde yer alan haberde, Türklerin Kardak’tan sonra Doğu Akdeniz’ de de ilk kez söylemden eyleme geçtikleri ifade edildi. Haberde, GKRY’nin, Türkler karşısında diplomasi yolunu tercih ettiği buna karşın, Türklerin AB üyesi bir ülkeyi tehdit etmek için 6 savaş gemisini bölgeye göndermelerinin “sıcak çatışma istekleri”nden kaynaklandığı iddia edildi. Yunan basınına yansıyan bir başka haberde ise, GKRY Başpiskoposu Hrisostomasun’un açıklamasına yer verildi. Açıklamada, “Geri adım atmamalıyız. ABD ve Avrupa’yı bu kışkırtmalar karşısında sorumluluk yüklenmeye çağırıyorum” dedi. 

SAVAŞ GEMİLERİ MÜDAHALE ETTİ

GKRY, KKTC’yi yok sayarak Doğu Akdeniz’i KKTC çevresi de dahil 13 ayrı parsele ayırarak doğal gaz aramaları için ruhsatlandırmıştı. Ancak Türkiye ve KKTC bu parselizasyonu kabul etmeyerek, bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğuna dair uyarıda bulunmuştu. Tüm uyarılara rağmen, İtalyan sondaj gemisi geçtiğimiz günlerde Rum yönetiminden aldığı ruhsatla Gazimağusa yakınlarındaki “3. Parsel”de arama yapmak istedi. Bölgede eğitim amaçlı bulunan Türk savaş gemileri, sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek aramaya izin vermedi. Türkiye ve KKTC’nin bölgede bir oldu bittiye izin vermeyen tavrı Yunan basına “Türklerin bu son hareketi kendileri için, De Facto bir başarı anlamına geliyor. Buna şüphe yok” diye yansımıştı. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
  MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ-
 • Türkiye'de 2017 böyle geçti
  Türkiye'de 2017 böyle geçti
 • Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
  Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 • Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
  Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 • Suikast timinin yakalanma anı
  Suikast timinin yakalanma anı
 • Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
  Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
 1. MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
 2. Türkiye'de 2017 böyle geçti
 3. Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 4. Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 5. Suikast timinin yakalanma anı
 6. Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
VİDEO GALERİ
YUKARI