Bugun...Türkiye'den net mesaj! 'Ateşle oynamasınlar'

Tarih: 20-08-2019 14:58:10 + -


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de TSK konvoyuna düzenlenen saldırıya ilişkin, "Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız." dedi.


Türkiye'den net mesaj! 'Ateşle oynamasınlar'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Türk konvoyuna yapılan saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun sözlerinden satır başları:

Rusya ve İran'ın oralardan taciz geliyor açıklaması doğru değil. İdlib için atacağımız adımları konuşurken, bu saldırıların buralarda felakete yol açabileceğini vurguluyoruz. Bu konuda da tüm dünyaya çağrıda bulunuyoruz.

Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor

Dün bizim konvoyumuzun olduğu yere bir saldırı oldu. Bu saldırıdan sonra Rus muhataplarımızla temasa geçtik. Şu anda Ruslarla her düzeyde temasımız var. Hem dünkü saldırıyla ilgili, hem de İdlib'de ateşkesin sağlanması ile ilgili. Dünkü konvoyumuzun görevi 9. gözlem noktamızın güvenliğini sağlamaktı. Şu anda bu gözlem noktamızı başka bir yere taşıma niyetimiz yoktur. Arkadaşlarımız gerekli tedbirleri alıyorlar. Burada rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Bir an önce siyasi sürece ve diğer konulara odaklanmamız lazım. Önümüzdeki süreçte bu konudaki çabalarımızı artıracağız.

ABD'nin ikinci bir Münbiç süreci işletmesini kabul etmeyeceğiz

Müşterek Harekat Merkezi ile ilgili ABD'den uzmanlar gelmeye başladı. Bölgede çalışmalar devam ediyor. Güvenli bölge için iyi bir başlangıcın söyledik. Güvenli bölge için olumlu adımların atılması gerekir. ABD'nin ikinci bir Münbiç süreci işletmesini kabul etmeyeceğiz. ABD'nin terör örgütlerine silah vererek işi zaman yayması mümkün değil. Anlaşamadığımız bazı konular var. Farklı düşündüğümüz alanlarda biz müzakeremizi sürdüreceğiz. Olursa olur, olmazsa bizim kendi planımız var oraya girme konusunda. Hiçbir tereddütümüz olmaz.

Müttefik ülkenin terör örgütü ile ittifakı kabul edilemez

Sizin çalıştığınız ülkelerin rejimle angajmanı olabilir ancak bir terör örgütüne desteği kabul edilemez. Zaten niye Rusya rejimin garantörü oldu, çünkü rejimle beraber çalışıyorlar. Her ne kadar biz rejime verdikleri desteği doğru bulmasak da, siyasi süreçte bu angajmanın faydalarını görüyoruz.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI