Bugun...Türkiye çöl tozu etkisinde kalacak!

Tarih: 16-05-2019 11:05:11 + -


İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, ''Atmosferik Sayısal Model sonuçlarına göre çöl tozu, etkisini hafta sonuna kadar sürdürecek. Görüş mesafesinde düşüşler gözlenebilecek'' ifadelerini kullandı.


Türkiye çöl tozu etkisinde kalacak!


Kuzey Afrika'dan gelecek toz Türkiye semalarını kaplayacak.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros Atmosferik Sayısal Model sonuçlarına göre çöl tozunun etkisini hafta sonuna kadar Türkiye'de süreceğini ifade etti.

Toros'un yaptığı açıklamaya göre, bahar aylarında Türkiye'nin konumu nedeniyle Arap yarımadasından ve Kuzey Afrika'dan gelen çöl tozlarının etkisinde olacağını belirtti.  Afrika ve Arap yarımadasındaki geniş alanlarda çöl sahalarından güçlü rüzgarlar aracılığıyla yer yüzünden kaldırılarak atmosferde salınan tonlarca toz ve kum karışımlarının, binlerce kilometre aralıklara taşınabildiğini ifade eden Hüseyin Toros, çöl tozlarının, toz bulutları biçiminde çok yüksek rakımlara ulaşarak güneş ışınlarını zayıflattığının altını çizdi. Ayrıca Toros, çöl tozlarının iletişim araçlarını ve ulaşım sektöründe de kalite kaybına yol açabileceğini söyledi.

Toros, çöl tozunun etkisini hafta sonuna kadar sürdüreceğini kaydederek, ‘'Görüş mesafesinde düşüşler olabilir. Yağış alan bölgelerde cisimlerin, araçların yüzeylerinde çamur lekeleri ile karşılaşabiliriz'' şeklinde konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TÜRKİYE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI