Bugun...Türk ekonomisinin gizli gücü!

Tarih: 13-03-2018 10:18:29 Güncelleme: 13-03-2018 12:45:29 + -


83.8 trilyon dolara ulaşan dünya ekonomisinde 16. sırada yer alan Türkiye, tüm tehditlere rağmen emin adımlarla yoluna ilerliyor. Kültür, gastronomi, futbol, turizm ve lojistik sektörleri dış saldırılara karşı üretime destek vererek ekonomimizi ayakta tutuyor.


Türk ekonomisinin gizli gücü!

ydurdukları ekonomik göstergelerle Türk ekonomisine karşı savaş açan global emperyalizmin aygıtlarına rağmen, ekonomimiz üretimi destekleyerek rayında ilerliyor.  83,8 trilyon dolara ulaşan dünya ekonomisinde 856 milyar dolarlık payı ile 16. sırada yer alan ekonomimiz 2018 yılında 900 milyar dolar hedefin aşmak istiyor.

Savunma ve otomotiv sanayi ve inşaat sektörünün yanında dünya ile rekabet edebileceğimiz 6 sektör TAVAK tarafından incelendi. Türk ekonomisinin gizli dayanakları olarak gösterilen bu sektörler kültür ekonomisi, gastronomi ekonomisi, futbol ekonomisi, turizm ekonomisi ve sokak ekonomisi olarak sıralandı.  

'Avrupa ortalamasını geçtik'

Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 6.4’ünü teşkil eden kültür ekonomisi 53 ana sektörü barındırıyor. Kültür ekonomimiz 4.2 büyüklükte olan AB ortalamasından büyük olmasına rağmen, 8.9 paya sahip olan Almanya’dan düşük görünüyor. Türkiye’nin el atılması gereken sektörlerin arasında yer alan gastronomide payımızın 17 milyar 21 milyar dolar arasında olduğu hesap ediliyor.

'Futbol sektörü büyüyor'

Türkiye Süper Ligi’nin ortalama değeri 1,5 milyar Avro olarak değerlendiriliyor. 4 büyük kulübün ekonomik harcamalarının yanında yayın haklarının da ele alındığında bu rakamın çok büyük boyutlara ulaştığı görünüyor.

'Turizm 60 sektörü besliyor'

Türkiye’nin etrafındaki ateş çemberi, Rusya, AB ve ABD ile yaşanan sorunlara rağmen, Türk turizmi ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor. Türkiye’de turizmden etkilenen ve yararlanan, bunlarla düşüp kalkan 60 ayrı sektör vardır. Turizm ekonomisinden 1 milyon kişi ekmek yiyor.

'Lojistik liderliğe koşuyor'

Lojistikte Türkiye, özellikle kara taşımacılığında Avrupa ülkeleri arasında eskiden birinci sırada yer almaktaydı. Avrupa Birliği Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeleri aldıktan sonra bu ülkelere yeteri kadar para yardımı yapamaması nedeniyle başta Bulgaristan olmak üzere lojistik sektörünü destekleyip Türk tırlarının önünü kesmeye çalışmakta ve bu konuda Türk tırlarının Avrupa’daki birinciliğinin tehlikeye girmiş bulunmaktadır. Lojistiğe tabi ki deniz ve hava, kargo taşımacılığını da ilave edersek Türkiye’nin güçlü havayolu filosu ile buradaki konumu ortaya çıkmaktadır.

'400 bin kişi sokaktan kazanıyor'

Türkiye’de ele alınmamış konulardan biri de sokak ekonomisidir. Çin, Hindistan, Tayland gibi ülkelerde bu konularda araştırmalar yapılmakta ve AB ülkeleri bile sokak ekonomisi dediğimiz sokakta inderekt dönen ekonomik değerleri tespit etmektedirler. Bu konuda Türkiye’de tek çalışma, Giresun Üniversitesi Malta arasında yapılan bir ön çalışmadır. Türkiye’de sokak ekonomisinin boyutlarına baktığımız zaman en azından 400 bin kişinin bu ekonomiden yararlandığı ve aileleri ile birlikte büyük kitlelere olanak sağladığı ortaya çıkmaktadır.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
  MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ-
 • Türkiye'de 2017 böyle geçti
  Türkiye'de 2017 böyle geçti
 • Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
  Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 • Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
  Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 • Suikast timinin yakalanma anı
  Suikast timinin yakalanma anı
 • Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
  Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
 1. MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
 2. Türkiye'de 2017 böyle geçti
 3. Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 4. Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 5. Suikast timinin yakalanma anı
 6. Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
VİDEO GALERİ
YUKARI