Bugun...Türk Akım Doğalgaz Boru Hattının Deniz Bölümü Tamamlandı

Tarih: 14-11-2018 19:09:21 Güncelleme: 14-11-2018 20:30:21 + -


Rus Doğalgazını Ülkemize ve Avrupa’ya nakledecek Türk Akım doğalgaz boru hattının deniz bölümü tamamlandı ve İstanbul’da düzenlenecek büyük bir törenle açılışı gerçekleşecek.


Türk Akım Doğalgaz Boru Hattının Deniz Bölümü Tamamlandı

 

TÜRKİYE BÜYÜK BİR PROJEYİ DAHA TAMAMLADI

TürkAkım doğalgaz boru hattının deniz bölümü tamamlandı ve İstanbul’da düzenlenecek  büyük bir törenle açılışı gerçekleşecek..

Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in iştirakleriyle TürkAkım doğalgaz boru hattının deniz bölümünün tamamlanması vesilesiyle 19 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da bir tören gerçekleştirilecek.

 

TÜRKAKIM PROJESİ

Rus doğalgazını ülkemize ve Avrupa’ya nakledecek TürkAkım projesi, Karadeniz’in altından döşenen her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip 930 km uzunluğunda iki boru hattından oluşuyor. İlk hattın ülkemize, ikinci hattın ise Avrupa ülkelerine doğalgaz sevki gerçekleştirmesi planlanıyor. TürkAkım üzerinden Rusya Federasyonu’ndan alınacak doğalgazın, Batı Hattı üzerinden alınmakta olan gazı ikame etmesi öngörülüyor.

 

ÜLKEMİZE GAZ SEVKİYATI 2019’DA HEDEFLENİYOR

 

TürkAkım’ın ikinci hattından tedarik edilecek gaz ise başta Balkanlar olmak üzere, Avrupa’nın enerji tedarik güvenliğine katkıda bulunacak. Projenin 2019’da tamamlanarak işler hale gelmesi ve ülkemize gaz sevkiyatının başlaması hedefleniyor.

 

TÜRKİYE-RUSYA YAKIN İŞBİRLİĞİ

 

Son yıllarda çeşitlenen ve zenginleşen Türkiye-Rusya Federasyonu enerji ilişkilerinde TürkAkım projesi önemli bir kilometre taşını teşkil etmektedir. İki ülke her alanda olduğu gibi, enerji alanında da yakın işbirliğini önümüzdeki dönemde sürdürmekte kararlıdır.

 

Program vesilesiyle Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirecekleri görüşmede, ikili ve bölgesel meselelerin ele alacaklar.
Editör: Sümer TAŞKIRANEtiketler : TurkAkı

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI