Bugun...Tacizle suçlanan kardinale hapis cezası!

Tarih: 13-03-2019 08:19:07 + -


Avustralya Kardinali George Pell’e "iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan" 6 yıl hapis cezası verildi.


Tacizle suçlanan kardinale hapis cezası!

Melbourne kentinde görev yaptığı dönemde "iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan" suçlu bulunan Avustralya Kardinali 77 yaşındaki George Pell'e, 6 yıl hapis cezası verildi.

 

"Mağdurların sana güveni vardı ancak sen.."
Televizyonlardan canlı yayınlanan duruşma sırasında Pell’e ‘‘Mağdurların sana güveni vardı sen makamını kullanarak bu güveni kötüye kullandın’’ diyen yargıç Peter Kidd, Kardinale 6 yıl hapis cezası verdi. 

Katolik dünyasında çocuklara yönelik suçlardan en üst makamdaki kişi olarak cezaevine gönderilen Pell, Haziran 2019’da temyiz, üç yıl sekiz ay sonra ise kefalet başvurusunda bulunabilecek.

Mahkeme canlı yayınlandı
Mahkeme önünde kararın açıklanmasını cep telefonlarından canlı izleyen ve zaman zaman duygusal anlar yaşayan cinsel taciz mağdurları, kararın açıklanmasından sonra sevince boğuldu. Kararı alkışlayarak karşılayan mağdurlar ve yakınları Pell’in cezaevine gönderilmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı. 

Çıkan kararı heyecanla karşıladığını kaydeden mağdurlardan Rob House, Avustralya’daki çocukların bundan sonra daha güvende olacağını söyledi. 

House, ‘‘Bence çok güzel, hangi makamda olurlarsa olsunlar çocukları taciz edenlerin kurtulamayacağına dair tüm dünyaya güçlü bir mesaj verdi. Eğer çocuklara karşı suç işlerseniz mutlaka yakalanırsınız ve cezalandırılırsınız. Bu yüzden çok heyecanlıyım” diye konuştu.

Mahkeme jürisi 12 Aralık 2018’de, Vatikan’ın 3 numaralı ismi Pell’in, Aralık 1996 ve Şubat 1997'de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali’nde o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar vermişti.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI