Bugun...SİYASİ PARTİ OLARAK İCRAATLARIMIZIN ÖNCELİĞİNİ ELBETTE MİLLETİMİZİN İHTİYAÇLARI BELİRLİYOR

Tarih: 08-11-2018 16:34:36 Güncelleme: 08-11-2018 21:07:36 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki Dönemde Gücümüzü ve İmkânlarımızı, Gönüllerimizi Zenginleştirmek, Medeniyetimizi Yükseltmek, Kültürümüzü Hızlandırmak için Daha Çok Kullanacağız”


SİYASİ PARTİ OLARAK İCRAATLARIMIZIN ÖNCELİĞİNİ ELBETTE MİLLETİMİZİN İHTİYAÇLARI BELİRLİYOR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Kasım Dünya Çevre Günü münasebetiyle Dünya Şehircilik Günü kapsamında genel merkezde düzenlenen AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı.

“ SADECE BİR COĞRAFYADAN BİR BAŞKASINA GİTMEKLE KALMAMIŞ, AYNI ZAMANDA YERLEŞTİĞİMİZ HER YERİ ABAT ETMİŞ BİR MİLLETİZ. “

Dünyanın her yerinde kendine vatan yaptığı coğrafyaları imar ve inşa eden, kültürünü ve medeniyetini sürekli ileriye taşıyan bir milletin mensupları olduğumuzu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazıları göçebe kavramı üzerinden milletimizi iğnelemeye kalkar. Halbuki biz sadece bir coğrafyadan bir başkasına gitmekle kalmamış, aynı zamanda yerleştiğimiz her yeri abat etmiş bir milletiz “
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazılarının Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettiğinde bu şehrin kimliğinin, kültürel yapısının bozulacağını öne sürdüğünü hatırlatarak, “Hâlbuki tam tersi oldu. Biz İstanbul’u kendi kimliğimizle daha da geliştirdik, İstanbul da bizi aynı şekilde zenginleştirdi. Ne diyor Hacı Bayram Veli Hazretleri? “Nagehan ol şara vardım, onu yapılır gördüm, ben dahi bile yapıldım taş ve toprak arasında.” dedi.
Konuşmasında yatay mimarinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi, “Önce mescit, sonra sosyal donatı alanları, yani okuldur vesaire, bunlar, onun ardından oralarda çevrecilik, yeşillendirme ve bu arada da inşaların devamı, bunu böyle yapacağız. Ve oraya vatandaş yerleştiği zaman bakacak ki, benim mescidim var, benim okulum, sosyal donatı alanları, her şey var ve her taraf maşallah çevrecilik noktasında bitmiş, buraya da yerleşilir be diyecek, bunu yapmamız lazım. AK Partinin çevrecilik anlayışı bu, şehircilik anlayışı bu, bunu göstermemiz lazım.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar milyonlarca fidan, milyonlarca ağaç diktiklerini, ağaç kesen bir iktidar olmadıklarını belirtti. 

“SON İKİ ASIRDA ŞEHİRLERİMİZİN MAALESEF RUHUNU KAYBETTİK”

“Son iki asırda sadece siyasi ve askeri üstünlüğümüzü değil, aynı zamanda medeniyetimizin kainat tasavvurunu, kültürümüzün mayasını, şehirlerimizin maalesef ruhunu da kaybettik.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Batı medeniyetinin insan fıtratı yerine bireysel hırsı esas alan anlayışı üstelik de her türlü zevkten, estetikten, güzellikten mahrum bir şekilde ülkemizi işgal ettiğini görüyoruz. Edebiyattan müziğe, sinemadan mimariye kadar her alanda küresel düzeyde yaşanan tekdüzeleşme, gücünü farklılıklarımızdan alan zenginliğimizi önemli ölçüde ne yazık ki ortadan kaldırdı. Eskiden her biri diğerinden güzel eserlerimizle donatarak içinde ruhumuzu özgür bıraktığımız yerler daha sonra çirkinliklerin kuşatması altında sadece ruhumuzun değil, bedenimizin de maalesef zindanlarına dönüştü. Binalar yükseldi, yollar büyüdü, araçlar modernleşti, altyapılar gelişti ve fakat gönüllerimiz çoraklaştı, çölleşti, karardı. ”dedi. 

“SİYASİ PARTİ OLARAK İCRAATLARIMIZIN ÖNCELİĞİNİ ELBETTE MİLLETİMİZİN İHTİYAÇLARI BELİRLİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde güçlerini ve imkanları, gönülleri zenginleştirmek, medeniyetimizi yükseltmek, kültürümüzü hızlandırmak için daha çok kullanacaklarını belirtti.  Fatih Sultan Mehmet’in, “Hüner bir şehr bünyâd etmektir; reâyâ kalbin âbâd etmektir sözünün hem hükümetteki hem belediyelerdeki çalışmalarımızda bizim rehberi olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasi parti olarak icraatlarımızın önceliğini elbette milletimizin ihtiyaçları belirliyor. AK Parti olarak iktidara geldiğimizde karşımızda her alanda olduğu gibi çevre, şehir ve kültür konusunda da sorunlu bir ülke bulduk. Hemen kolları sıvadık ve çalışmaya başladık. Milletimizin başını sokacak ev bulamıyordu, TOKİ vasıtasıyla 837 bin konut inşa ederek özel sektöre de örnek teşkil eden bir şehircilik hamlesi başlattık. Bu süreçte ülkemize en büyük katkılarımızdan biri de Selçuklu, Osmanlı ve modern mimari yaklaşımının sentezi yeni projeler geliştirmiş olmamızdır. Genel Merkez Binamızdan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine kadar projesinde söz sahibi olduğumuz tüm binaların bu mimariye göre inşa edilmesini sağladık. “diye konuştu.
İktidarları döneminde, 4 milyar fidanı toprakla buluşturduklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi, “Fidan üretimimizi yılda 350 milyona yükselttik, böylece topraklarımızın erozyonla sulara karışıp gitmesinin önüne geçiyoruz. İnşa ettiğimiz 538 yeni baraj ve 247 yeni gölet ile azgın sulara gem vurduk, böylece su depolama kapasitemizi 166 milyar metreküpe çıkartarak en kurak yılda bile vatandaşlarımızın ve topraklarımızın susuz kalmasını önledik. Mersin’den Kıbrıs’a döşediğimiz su hattı projesi kendi alanında dünyada ilktir. “
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel yönetimlere şu çağrıda bulundu, “Millet bahçelerini yaparken hem belediye başkanlarımız, çevre şehir, bir kenarına da bir millet kıraathanesi koyalım. Üniversitelerimizin olduğu yerlerde millet kıraathanelerimizi yaygınlaştıralım ve oralarda çayını, simidini, kek, hepsi olsun, orada kitap okurken, orada dersini çalışırken, bir ara da kalkınsın gelsin oradan çayını alsın kekiyle beraber, hem okusun, hem de bu şekilde çayını yudumlasın ve bize dua etsin. “

AK Parti Genel Merkezi'nin çevre dostu çalışmaları kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a TSE tarafından verilen, İklim Dostu Kuruluş sertifikasının yer aldığı tablo sunuldu.
Editör: Sümer TAŞKIRANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI