Bugun...RTÜK, o programları incelemeye aldı!

Tarih: 11-01-2019 08:01:41 + -


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aile içi şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının sıklıkla yer bulduğu kuşak programlarını yakından inceliyor.


RTÜK, o programları incelemeye aldı!

Alınan bilgiye göre, hafta içi gündüz kuşağında gösterilen kadın programlarıyla, cinayet, şiddet, çocuk kaçırma ve ensest ilişki gibi konulara yer verilen programlarda son günlerde meydana gelen olaylar, gündemi meşgul etti. 

Kuşak programları konusunda son bir ayda RTÜK'e yaklaşık bin izleyici şikayeti yapıldı. 

"Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun" gereğince kuşak programlarına ilişkin raporlamalarına rutin olarak devam eden ve daha önce ilgili yayınlara çeşitli müeyyideler uygulayan RTÜK, bu konuda toplumda beliren hassasiyeti de göz önüne alarak konuyla ilgili ayrı bir çalışma başlattı. 

En fazla rahatsız olunan 'kuşak programları'

RTÜK'ün "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması-2018" verilerine göre de kuşak programları, en fazla rahatsızlık duyulan yayınlar oldu.  

Araştırmaya katılanların yüzde 46,3'ü "sizi en çok rahatsız eden program türü hangisi" şeklindeki soruya "kuşak programları" cevabını verdi. 

RTÜK, vatandaşlardan gelen şikayetleri de dikkate alarak 2018'in 9 aylık döneminde kuşak programlarına yönelik 10 müeyyide uygulamıştı.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TÜRKİYE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI