Bugun...ÖSYM'nin soruları nasıl çalındı?

Tarih: 26-04-2019 11:34:37 + -


Gazeteci, Nedim Şener, 2012 yılında ÖSYM'nin sorularının bir USB içinde nasıl çalındığını yazdı.


ÖSYM'nin soruları nasıl çalındı?

Geçtiğmiz günlerde yapılan FETÖ operasyonuyla ÖSYM eski başkanı Ali Demir gözaltına alınırken, itiraflar peş peşe geldi.

USB İLE GÖNDERİLMİŞ

Gazeteci Nedim Şener'e yazılı bir açıklamada bulunan Demir, 2012 yılında soruların nasıl çalındığını anlattı.

Demir, Diyarbakır'a giden kapalı kutuların altına yerleştirilen USB ile soruların birilerinin eline geçtiğini açıkladı.

Şener, Demir'in yazılı bir açıklama gönderdiğini, 2012 yılında yaşananları şöyle anlattığını yazdı;

2012 yılı KPSS Lisans sınavı 7 Temmuz Cumartesi günü öğleden önce ve sonra olarak üzere iki oturumda gerçekleşti. İlk oturum 09.30-11.30 arası, ikinci oturum saat 14.30-17.00 arası yapıldı. Ancak ÖSYM, sınavı tamamlamadan birinci oturumdaki 5 soru saat 15.55'te Dicle Haber Ajansı(DİHA) kaynaklı olarak internet sitelerinde yayınlanmaya başladı. Sorular saat 16.09'da “Yüksekovahaber” internet sitesinde yayınlandı. Saat 17.30'da ise Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına ilişkin 57 adet soru “Beyazkalem” isimli internet sitesinde yer aldı. Saat 22.44'ü gösterdiğinde ise saat 17.00'de biten öğleden sonraki oturumda sorulan Eğitim Bilimleri sınavındaki 64 soru henüz ÖSYM herhangi bir açıklama yapmadan eski HDP milletvekili Osman Baydemir'in Facebook sayfasında yayınlandı. Belli ki sorular sınav öncesi birilerinin eline geçmişti.

Hemen arkasından inceleme başlatıldı ve soruların çalındığı anlaşıldı. ÖSYM Başkanı Ali Demir, savcının bu konudaki sorusuna, şu yanıtı verdi: “Bildiğim kadarıyla o tarihte bu sınavla ilgili adli soruşturma açılmadı. Bana sınav sorularının sızdırılmasıyla ilgili 6 personelin ismi iletildi. 4'ü matbaada görevliydi.

DİHA, Yüksekova haber sitesi ve Osman Baydemir'in Facebook sayfasında yayınlanan soruların Diyarbakır'a gönderilen soru kitapçıklarının matbaada kilitli kutulara konulduğu sırada kutunun altına iliştirilen veya yapıştırılan bir USB bellek içerisinde gönderildiğini tespit ettik. Bu kapsamda kopya çektiklerini tespit ettiğimiz 14-15 kişinin sınavını iptal ettik.” Yani sınavdan önce sorular USB içinde Diyarbakır'a gönderilmiş, birilerinin eline geçmişti.

Yazının tamamı için TIKLAYINIZ


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER MEDYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI