Bugun...ÖSYM Başkanı'ndan flaş YKS açıklaması! YKS sınavı saat kaçta?.

Tarih: 13-06-2019 14:11:18 + -


Yükseköğretim Kurumları Sınavı bu hafta sonu tüm yurtta gerçekleştirilecek. Sınava milyonlarca öğrenci katılacak. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken uzmanlardan da flaş uyarılar geliyor. Özellikle sınav süresinin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda farklı ipuçları veriliyor. Bir açıklama da sınavın yetkili kurulu olan ÖSYM'den geldi. ÖSYM Başkanı Aygün yaptığı açıklamada, sınav ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Şimdi gözler YKS'de... Peki, YKS sınavı saat kaçta?


ÖSYM Başkanı'ndan flaş YKS açıklaması! YKS sınavı saat kaçta?.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, hafta sonu 188 sınav merkezinde uygulanacak YKS'ye toplam 2 milyon 528 bin 110 adayın katılacağını bildirdi..

ÖSYM Başkanı Aygün'ün açıklamalarından satır başları şu şekilde:

YKS için yaklaşık 5 milyon adet kitapçık basılmıştır. 420 şehirler arası nakil aracı kullanılacaktır. Sınavlarda toplam 692 bin 978 kişi görev alacak.

.Sınav koordinatörlerimiz, il ve ilçelerde hazırlıklarını tamamladılar. Sınavın güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için tüm güvenlik önlemleri alındı. Bu konuda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile koordineli çalışıyoruz..

 

 

YKS NE ZAMAN SAAT KAÇTA?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışma takvimine göre okullar 14 Haziran Cuma günü 2018-2019 eğitim öğretim yılını tamamlayacak. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS ise okulların kapandığı günün hemen ertesinde Cumartesi ve Pazar günü yapılacak. Öğrenciler 15-16 Haziran tarihlerinde YKS oturumlarına katılacak.

YKS SAAT KAÇTA?

YKS oturumlarının saat bilgileri paylaşıldı. Buna göre;

2019-YKS 1. OTURUM TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT)

Sınav Tarihi:

15.06.2019 10:15

Sonuç tarihi

18.07.2019

.

2019-YKS 2. OTURUM ALAN YETERLILİK TESTLERİ (AYT)

Sınav Tarihi:

16.06.2019 10:15

Sonuç tarihi

18.07.2019

.

2019-YKS 3. OTURUM YABANCI DİL TESTİ (YDT)

Sınav Tarihi:

16.06.2019 15:45

Sonuç tarihi

18.07.2019

.

AYT NASIL OLACAK?

AYT'de adaylara, 40 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, 40 soruluk Sosyal Bilimler-2 testi, 40 soruluk Matematik ile 40 soruluk Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecek.

.AYT'de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacak. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabilecek.

 

.

TYT NASIL OLACAK?

TYT'de adaylara 40 soruluk Türkçe, 20 soruluk Sosyal Bilimler, 40 soruluk Temel Matematik ve 20 soruluk Fen Bilimleri testi olmak üzere 120 soru yöneltilecek.

.

YDT NASIL OLACAK?

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak. Her dil için 80 sorudan oluşan ayrı soru kitapçığı bulunacak. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.

.

UZMANLARDAN YKS İÇİN UYARILAR

YKS sınavına girecekler için hem sınav öncesinde hem de sınav için önerilerde bulunan uzmanlar, "Yoğun bir ders programı yerine soru çözümlerine odaklanın. Belgelerinizi akşamdan hazırlayın. En geç yarım saat kala sınav yerinize olun. Yapamadığınız soruyu geçin, turlama tekniğini kullanın" uyarılarında bulundu. İşte uzmanların uyarılarından öne çıkanlar.

.

DENEME SINAVLARI ÇÖZÜN

Uzmanların sınav öncesi için yaptığı uyarıların başında 'bol bol deneme sınavı yapın' geliyor.

-Yeni konu çalışmak yerine zihninizde tam oturmamış konuları tamamlayın.

-Sınavdan önceki gün dinlenin.

-Sınava gireceğiniz yeri mutlaka görün.

-Negatif konuşan kişilerden uzak durmaya çalışın.

RAHAT KIYAFETLER TERCİH EDİN

-Sınav sabahı rutin kahvaltınızı edin. Alışkın olmadığınız yiyecek, ilaç ve vitaminlerden uzak durun.

-Sınav için rahat kıyafetler tercih edin.

-En geç yarım saat kala sınav yerinde olun.

UZUN SORULARDA İPUÇLARINDAN YARARLANIN

-Sınav esnasında heyecan ve kaygı durumunda nefes egzersizleri yapın. Derin nefes alarak kendinizi rahatlatın.

-Soru içinde geçen ipuçlarından yararlanın. Soru ne kadar uzunsa içinde o kadar ipucu vardır.

-Kaydırma riskine karşı cevapları önce kitapçığa ardından cevap kağıdına işaretleyin.

-Deneme sınavlarında uyguladığınız sistemi gerçek sınavda da uygulayın.

-Zorlandığınız soruyu sonraya bırakın. Turlama tekniği verimli zaman kullanımı açısından kolaylık sağlayacaktır.

.

PİERCİNG VE BAŞÖRTÜSÜ İĞNESİ İLE SINAVA GİRİLEBİLECEK

Sınavda adaylar, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, çanta, cüzdan, kredi kartı gibi her türlü manyetik kart, her türlü kesici ve delici alet ile ateşli silah, her türlü saat, sözlük işlevi olan aygıtlar, müsvedde kağıt, defter, kitap, sözlük, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşya, kalem, silgi, kalemtraş, hesap cetveli, hesap makinesi, ehliyet ve kurum kimlik kartları, kulaklık ile bluetooth özellikli cihazlar sınava giriş sırasında yanında bulunduramayacak.

.

Basit olmayan her türlü ev ve araç anahtarı, anahtarlık ve plastik içerikli eşya, yiyecek-içecek, bilezik, küpe, her türlü taşlı yüzük, broş ve benzeri takılar ile ÖSYM'den resmi izin alınmamış ilaç, gıda ve her türlü cihazlarla da sınava giriş yasak olacak.

Adaylar ve görevliler yanlarında alyans, şeffaf numaralı gözlük, başörtüsü için kullanılan boncuklu-boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka, basit piercing, şeffaf pet şişe içerisinde su ile sınava katılabilecek.

.

YKS SINAV GİRİŞ BELGESİ DÖKÜMÜ ÇIKARMA NASIL YAPILIR?

YKS sınav giriş belgesi çıkarma işlemi merak ediliyor YKS sınav giriş belgesi ais.ösym.gov.tr'den yayınlandı. Adaylar yazıcıya bağlı bilgisayardan işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Aşağıdaki bağlantıdan YKS sınav giriş belgesi çıkarma işleminizi yapabilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra ctrl p kısayol tuşları ile sayfayı yazdırabilirsiniz. İşte YKS sınav giriş belgesi...

.

.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI