Bugun...MHP nin Ceza indirimi yasalaşmalıdır FETÖ özellikle de kumpaslarla meşhurdur.

Tarih: 15-06-2019 13:04:41 Güncelleme: 17-06-2019 20:24:41 + -


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), uzun zamandan beri gündeme getirdiği şartlı ceza indirim,kanun teklifi yasalaşmalıdır...


MHP nin Ceza indirimi yasalaşmalıdır FETÖ özellikle de kumpaslarla meşhurdur.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), uzun zamandan beri gündeme getirdiği şartlı ceza indirim,kanun teklifi yasalaşmalıdır...

 

Yasa teklifinin gerekçeleri oldukça önemli:

 

1) FETÖ mensubu hâkim ve savcıların geçmişte adalet mekanizması ve adalet duygusunda açtığı yaraların onarılması

 

2) Cezaevlerinin haddinden fazla dolu olması ve bunun da insan hakları ihlallerine neden olması…

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, ilk maddeyle alakalı şunları söylüyor:

 

"Hazırladığımız kanun teklifinin amacı, FETÖ mensubu hâkim ve savcıların geçmişte adalet mekanizması ve adalet duygusunda açtığı yaraların onarılmasıdır. Hain FETÖ örgütünün adalet sistemimiz içerisinde yapmış olduğu kadrolaşmanın sağladığı avantajla siyasi, ideolojik ve ekonomik olarak hasım gördüğü kişileri hukuk dışı yöntemlerle tasfiye, cezalandırma ve yok etme yollarına başvurduğu bilinen bir hakikattir. Örgüt, binlerce kişiyi haksız yere cezalandırmış ve telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere sebep olmuştur. Bu hukuksuz uygulamanın tamamına Türk toplumu tanıktır." 

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, devlet kurumlarından özellikle de yargı kurumlarından tasfiye olan ve de tutuklanan FETÖ mensuplarının çokluğuna bakıldığında, bunların adalet mekanizmasına yön verdiği bir dönemde gerçek adaletin sağlanamayacağı muhakkaktır.

 

FETÖ özellikle de kumpaslarla meşhurdur.

 

Bir dönem ceza verenlerin, bugün ülkeye darbe girişiminde bulunan bir terör örgütüne mensubiyeti ile cezaevine girdiğine şahit olduk. Elbette ki bunların dün kurduğu mahkemelerde binlerce insanın mağdur olduğunu kabul etmek bir zorunluluktur.

 

Bunun temizlenmesi lazım ve belirli suçlar –ki bunlar zaten yasa taslağında madde madde sayılıyor- dışındakilere af getirilerek bu adaletsizlik, bu muamma, bu garabet tablo acilen ortadan kaldırılması lazım. 

 

Yasa teklifinde af kapsamı dışında bırakılan hususlar; cinsel saldırı, soykırım, kasten öldürme, çocuk istismarı, kadınlara karşı işlenen suçlar, terör, darbe suçları, cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama organına ve hükümete karşı suçlar, işkence ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar olarak sayılıyor.

 

Zaten bunların kapsam içinde olması asla düşünülemezdi.

 

İkinci gerekçe ise "cezaevlerindeki doluluk" dedik. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız, bu konuda da şunları söylüyor: 

 

"Cezaevlerinde fiziki koşullar oldukça yetersizdir. Doluluk buradaki insanların insan haklarına aykırı şekilde olmalarına neden olmaktadır. Teklifimiz yasalaşırsa, TBMM'de kabul görürse bu düzenlemeden faydalanacak tutuklu hükümlü sayısı 162 bin 989 kişidir."

 

Genel afla, aileleriyle birlikte yarım milyon vatandaşın önemli bir mağduriyeti giderilmiş olacak. 

 

Ülkemizde halihazırda 449 cezaevi var ve toplam kapasitesi 211 bin 274'tür. Cezaevlerinde 21 Eylül 2018 itibarıyla NERDEYSE 300 bin hükümlü, 59 bin 131 tutuklu olmak üzere toplam 359 bin kişi bulunmaktadır. Yani 70 bin 261 kişi kapasitenin üstünde…

 

Bu sebeple, FETÖ'nün bozduklarının düzeltilmesi, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi, insan hakkı ihlallerinin engellenmesi, cezaevlerindeki yükümlü ve tutuklu sayısının makul bir seviyeye gelmesi için genel af zorunluluk gözükmektedir.

 

Siyasilerimize düşen, genel aftan sonra adalet mekanizmasını adil işleterek, bundan sonra vatandaşların mağduriyet yaşamasını engellemesidir. Toplumu suça teşvik eden bağımlı ve yanlış politikalardan uzak durmasıdır.

 

Örneğin ekonomide bozulma, fertlerin ve toplumların gelirlerindeki daralma, doğal olarak gasp, hırsızlık, cinayet gibi adi suçların artmasına neden olur, gençleri terör örgütlerinin tuzağına iter.

 

Gerçek bir adaletin tecelli etmesini istiyorsak, siyasiler olarak gelir adaletini sağlamak, insanlarımızı açlık ve sefaletten kurtarmak zorundayız.

 

İşsizliği çözmek zorundayız, eğitime ciddi yatırımlar yapmak zorundayız, baba devlet anlayışını getirmek zorundayız.

 

Bunları yapmadığımız takdirde, yine döner dolaşır, cezaevleri dolar taşar.

 

Bu durumda suçu işleyenler suçlu olsa da, onların dertlerine çare olmayıp, onları suça meylettiren siyaset anlayışı da suçludur.Artık diyoruz ki MHP nin mükemmel hazırladığı şartlı ceza indirimi kanunlaşsın ...

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI