Bugun...Mevlüt Çavuşoğlu'ndan S-400 ve diplomatlar açıklaması

Tarih: 15-05-2019 12:36:36 + -


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400’ler konusunda erteleme ya da durdurmanın gündemde olmandığını söyledi. Ayrıca Dışişleri diplomatlarına yönelik 'İmam Hatipli' eleştirilerine de cevap verdi.


Mevlüt Çavuşoğlu'ndan S-400 ve diplomatlar açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Türkiye Bursları Türkiye Söyleşileri Programı'na katılarak, yabancı öğrencilere hitap etti. Ardından baısn açıklaması düzenleyen Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları;

S-400 KONUSU

"S-400'e ilişkin bir erteleme veya durdurma gündemde değil. Bitmiş bir anlaşma, ertelemeyi neden konuşalım? Bu ön şartlarda anlaşma mümkün değil. Amerika da yapıcı ve iyi niyetliyse bu durumlar değerlendirilir. Görüş alışverişinde nasıl olabilir diye aktarımda bulunuyoruz. Bir mutabakat olması lazım ki çalışma olur mu olmaz mı değerlendirilir.

İDLİB'DE YAŞANANLAR

Lavrov ile görüştüm, daha sonra Cumhurbaşkanımız Putin ile 2 gün önce telefonda görüştü. Ben de odadaydım. İdlib konusunda çalışma gruplarımızın bir araya gelmesi konusunda iki lider mutabık kaldılar. Çabalarımızı yoğunlaştırdık. Saldırıların durması lazım. Büyük bir mesafe katetmişken rejimin saldırıları her şeyi berbat edebilir. Saldırılar geliyor gelmiyor diye iddialar var, bunların da masaya konulması lazım. Bizim tavrımız gayet net, saldırıların durması lazım. Rejimin garantörleri İran ve Rusya'dır. Endişelerimiz var elbet, bunların durması gerekiyor.

KIRGIZİSTAN'DAKİ FETÖ GERİLİMİ

Kırgızistan'da bir FETÖ üyesinin iftara davet edilmesinden sonra Büyükelçimizin verdiği çok normaldir, ben de olsam aynısını yapardım. Doğru tutumundan dolayı tebrik etmek istiyorum.

KIBRIS

Kıbrıs konusunda önemli olan Azerbaycan'ın tutumudur. Doğu Akdeniz'le ilgili daha önce açıklamalar yaptık. Türk halkı ve KKTC'nin hakkını sonuna kadar savunacağız. BM'ye göre Türkiye kıta sınırlarını bildirmiştir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI