Bugun...Kurumlar vergisi yüzde 20'ye inebilir!

Tarih: 12-04-2019 10:02:26 Güncelleme: 12-04-2019 11:05:26 + -


Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı pakette kurumlar vergisinde geçici olarak yüzde 22'ye çıkarılan oranın yüzde 20'lere inebileceği yorumları yapılıyor.


Kurumlar vergisi yüzde 20'ye inebilir!


Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı pakette yer alan kurumlar vergisinde, kademeli olarak indirim modelinde öncelikle geçici bir şekilde yüzde 22'ye çıkarılan oranın önceki haline dönebileceği hakkında yorumlar yapılıyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, verginin yüzde 22'ye nasıl çıkarıldığından bahsedilirken, yeniden yüzde 20'ye indirilmesi için de yasa değişikliğine gerek olmadığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı kararıyla 2 puanlık indirimin yapılabileceğinin fakat şu anda kurumlar vergisinde beyan dönemi olduğu için olabilecek indirimin ancak yılsonunu bulabileceği öngörüler yapılıyor. Vergi Konseyi'nin de bahisle ilgili çalışmalar yaptığı, bu kurumlar vergisinin rekabet edilebilecek seviyeye çekilmesi ve bunun öncede ilan edilmesinin üzerinde durduğu dile getiriliyor. Oranın yüzde 17 ve 18'lik gibi bir seviyede belirlenmesi, 2023 yılında devreye girmesinin çalışmalarda önemsendiği aktarılırken, fakat mevzuat değişikliğinin şu andan yapılması ve ilan edilmesi gerektiğinin de devlete tavsiye edilmesinin planlandığı bildirildi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI