Bugun...'Kral’a suikastın arkasında BAE var'

Tarih: 13-03-2019 09:34:13 + -


Katar Başbakan 2. Yardımcısı Hamed el-Atıyye, 2003 yılında Suudi Kral Abdülaziz’e suikast planı yapan Libyalı istihbaratçının BAE tarafından yönlendirildiğini açıkladı.


'Kral’a suikastın arkasında BAE var'

Katar’a ekonomik abluka uygulamaya çalışan Körfez ülkelerinden BAE ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Katar Başbakan İkinci Yardımcısı Abdullah bin Hamed el-Atıyye, bundan 16 yıl önce o dönem veliaht prens olan Suudi Kral Abdullah bin Abdülaziz’e yönelik yapılan suikast planının arkasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olduğunu öne sürdü. El-Atıyye, suikastı planlayan isim olan Libyalı istihbaratçı Muhammed İsmail’in BAE’de yaşadığını belirtti. 

PRENS'İN YAKIN ARKADAŞI

Arap Basını da 2017 yılında, suikast planını uygulayıcı konumunda bulunan İsmail’in BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’le yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkarmıştı. Riyad tarafından o dönem suikastı Katar’la ortak planlamakla suçlanan Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Saad Kaddafi de benzer bir açıklama yapmıştı. BAE’nin Muhammed İsmail ile suikast planından haberdar olduğu, planı Suud’a bildirmediği, Muhammed İsmail aracılığıyla planı yönlendirdiği, Kral Abdullah’ın ise planı etkisiz hale getirdiği düşünülüyor.

BİZİ İŞGAL EDECEKLERDİ

Öte yandan Hamed el-Atıyye, ülkesinin, dünyanın en büyük doğal rezervlerine sahip olması nedeniyle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’dan oluşan abluka ülkeleri tarafından işgal edilmek istendiğini söyledi. Hamed el-Atıyye, ayrıca ‘Abluka ülkeleri bu komployu yürürlüğe koymak için ABD’den yeşil ışık bekledi’ dedi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

YUKARI