Bugun...Köyüne dönene devlet 300 koyun+maaş veriyor...Detaylar belli oldu!

Tarih: 08-02-2018 08:28:37 + -


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın, köyüne geri dönen çiftçi aileye 300 damızlık koyun verileceği yönündeki açıklaması bir anda gündeme oturdu. Konuyu merak eden vatandaşlar, ilgili kurum ve kuruluşların telefonlarını kilitledi.


Köyüne dönene devlet 300 koyun+maaş veriyor...Detaylar belli oldu!

Köyden kente göçü önlemek için önemli bir proje yürürlüğe konuluyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın geçtiğimiz gün, çiftçi ailelere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceği yönündeki açıklaması Türkiye’nin gündemine oturdu. Bakanlık tarafından henüz projenin detayları açıklanmazken, projeden yararlanacak vatandaşların bazı şartları taşıması gerekiyor. Ayrıca, proje kapsamında 500 bin koyunun çiftçi ailelere verilebileceği planlanıyor. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde lider olan Konya’nın payına ise, 150 bin koyun düşüyor. Fakat bu rakama ulaşmanın zor olduğu ifade ediliyor. Bu sorunu aşmak için ise, yurt dışından damızlık koyun ithalatı düşünülüyor.

7-1-1-023.jpg

BULUNAMAZSA YURTDIŞINDAN GETİRİLECEK

Projenin şekillenmesinde Bakan Fakıbaba ile görüşmeler yapan Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, projenin detaylarını Yeni Haber’e açıkladı. Öztürk, “Sayın Bakanımız ile bu konu ile ilgili yaklaşık 4 saatlik bir toplantı yaptık. Bakanımız, konu ile ilgili de TİGEM’i görevlendirdi. Proje kapsamında yaklaşık 500 bin hayvanın bulunması planlanıyor. Eskişehir ve Konya’dan 150’şer bin hayvan bulunması düşünülüyor. Fakat bu sayıya ulaşmak zor olabilir. Çünkü üreticiler hayvanlarını satmak istemeyebilir. TİGEM’in dişi kuzuları alma çabası var. Çünkü birçok dişi kuzu kesime gidiyor. Yurt dışından alınacak damızlık koyunlar ile 500 bin sayısı yakalanabilir. Ama devletimiz istiyor ki kendi ülkemizde çoğaltalım ve dışarıdan almayalım. Çoğaltma işlemi de zor görünüyor. Benim bugün Konya’dan 150 bin koyunu bulma şansım yok. Biz de vatandaşlarımız gibi gelişmeleri takip ediyoruz. Bakan Bey, bu projede kararlı.” dedi. 

7-1-3-019.jpg

“KİŞİNİN BANKA SİCİLİ TEMİZ OLMALI”

Her isteyen vatandaşın projeden yararlanamayacağının altını çizen Fettah Öztürk, “Trakya bölgesinde koyunculuk önemli oranda azaldı. Et fiyatlarının artma sebebi de bu durumdur. Bu konu ile ilgili Balıkesir ve Bursa şehirlerimiz destek verdi ama orada da koyun kalmadı diyebiliriz. Şuan yurt dışından merinos damızlık kuzu getirildiğinde tanesinin fiyatı 220 dolardır. Tabi ki Bakanlığımızın öngördüğü proje kapsamında her isteyen vatandaş bu projeden yararlanamayacak. Kişinin banka sicili temiz olması gerekiyor. Ayrıca mevcut bir yeri olmalı ve biraz da yem bitkisi ekebilecek şekilde adına tarlası olması gerekiyor. Mesela kişinin büyük bir ağılı var; ama borçtan ve çobansızlıktan dolayı koyunculuk yapamıyor. İşte bu kişiler ön planda seçilecek. Yani her isteyen bu projeden yararlanamaz, belli şartları var. Büyük ihtimalle puanlama sistemi uygulanacak. Bu sistemde de ön planda saydığım özellikteki kişiler olacak.” diye konuştu.

7-1-2-026.jpg

EN ÇOK BAŞVURU KONYA’DAN MI OLACAK?

Projenin kredi yöntemiyle destekleneceğini anlatan Öztürk, “Koyunun fiyatın yaklaşık bin liradır. Proje kapsamında banka veya Tarım Kredi Kooperatifleri devreye sokulup, devletimiz finans sağlayacak. 2 yıl ödemesiz, 5 yıl süresince bir ödeme planı da düşünülüyor. En son yapılacak proje bu şekildeydi. Sonra değişiklik olur mu bilmiyorum. Hatta koyunlara bakacak kişiye maaş bağlama hususunu da Bakanımıza ben önermiştim. Konya koyun üretiminde lider şehirdir. Bu proje için en önemli yerdir. Bu nedenle en çok başvuru da Konya’dan olabilir. Projenin ve uygulamanın nasıl olacağı önümüzdeki haftalar da ortaya çıkacaktır. Kişi köyde yeri var ve borçtan dolayı hayvanlarını satıp şehirde asgari ücretle çalışıyorsa, o insanın köyüne dönmesi isteniyor. Sıfırdan bu projeden yararlanmaya çalışan, 300 koyun alamayacak.” şeklinde konuştu. 

YENİ HABER


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
  MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ-
 • Türkiye'de 2017 böyle geçti
  Türkiye'de 2017 böyle geçti
 • Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
  Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 • Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
  Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 • Suikast timinin yakalanma anı
  Suikast timinin yakalanma anı
 • Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
  Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
 1. MUSTAFA KAMACI- ÂLÂ- "Sevdim Seni Mabuduma"
 2. Türkiye'de 2017 böyle geçti
 3. Türkiye'de ırk ve din ayrımcılığı yok
 4. Afrikalı sefirelerden Türkçe şarkılar
 5. Suikast timinin yakalanma anı
 6. Bulaşıkçılıktan patronluğa uzanan başarı hikayesi
VİDEO GALERİ
YUKARI