Bugun...Kıbrıs'ta hükümet krizi! Peş peşe istifa kararları

Tarih: 09-05-2019 09:15:50 + -


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, koalisyon ortağı olan Halkın Partisi çekilme kararı aldı. Krizin ardından KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, istifasını yarın Cumhurbaşkanı'na sunacağını duyuruldu. Maliye Bakanı Serdar Denktaş da istifa etti.


Kıbrıs'ta hükümet krizi! Peş peşe istifa kararları


Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, koalisyon hükümetten çekilme kararı aldı.

4 KARŞI 55 OY

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, Parti Meclisi toplantısında alınan kararları açıkladı. Kudret Özersay, Parti Meclisinde alınan karara göre hükümetten çekilme kararı aldıklarını belirtti.

Özersay, 'Muhalefette mi kalacağız, hükümet mi kuracağız, buna parti meclisi karar verecek.' dedi.

15 aydır süren koalisyon hükümeti ile ilgili konuşan Özersay, hükümetten çekilme sebeplerinin Maliye Bakanlığı'nın arazi kiralamalarını ve 'güven bunalımı' olduğunu söyledi.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ

Özersay, 'Halkın Partisi, ne isterse olsun, her ne pahasına hükümette olalım ya da kalalım görüşünde olmadık.' dedi. Maliye Bakanı'nın istifası konusunda ise Özersay, Denktaş'ın bir bakan değil, koalisyon ortağı bir partinin başkanı olduğu konusuna dikkati çekti. HP Genel Başkanı Özersay, erken seçim ihtimali olduğunu söyledi.

İSTİFASINI SUNACAK

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı'na sunacak.

DENKTAŞ'IN İSTİFASI

Maliye Bakanı ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, bakanlık görevinden ayrıldığı ancak koalisyon hükümetine desteğinin devam edeceğini açıklamıştı.

2018'deki erken seçimlerin ardından Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığında kurulan CTP-HP-DP ve Toplumcu Demokrasi Partisinden oluşan dörtlü koalisyon hükümeti, Cumhuriyet Meclisi'nde 27 milletvekili bulunuyor.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI