Bugun...İran Dışişleri Bakanı: ABD Basra Körfezi’nde güvensizlik faktörüdür!

Tarih: 23-08-2019 08:38:27 + -


İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ''ABD'yi Basra Körfezi'nde güvensizlik faktörüdür'' ifadelerine yer verdi. ABD'yi Basra Körfezi'nde güvensizlik faktörü olmak ile suçlayan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Oslo'daki temasları kapsamında Norveçli mevkidaşı Eini Ericsson ile bir araya geldi.


İran Dışişleri Bakanı: ABD Basra Körfezi’nde güvensizlik faktörüdür!

 

İran devlet basınında yer alan habere göre Zarif, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Norveç'in ABD Basra kurmak istediği askeri koalisyona katılıp katılmayacağına ilişkin yöneltilen bir soru üzerine, ‘'ABD Basra Körfezi'nde güvensizlik faktörü. Zaten yoğun olan bir bölge. Kazalara izin vermemeliyiz.'' İfadelerine yer verdi.

Deniz güvenliğinde bölgenin en önemli gücü olduklarını kaydeden Zarif, ‘' Hürmüz Boğazı'nda deniz güvenliği varsa Cebelitarık'ta da olması gerek'' ifadelerini kullandı. Ayrıca Zarif, Basra Körfezi'nde askeri güçlerin artmasının güvenliğe hizmet etmeyeceğini de kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin talimatı üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Tahran yönetimine yapacağı tavsiyeleri değerlendirmek için Paris'e gideceğinin bilgisini de Zarif verdi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI