Bugun...Halk ozanı Çin'in zulmü sonucu şehit oldu!

Tarih: 09-02-2019 09:07:43 + -


2017'de Çin hükümetinin tutukladığı Uygur Türklerinin dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit, ağır şiddete maruz kalarak şehit oldu.


Halk ozanı Çin'in zulmü sonucu şehit oldu!

Dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit, 2017'de Çin hükümeti tarafından tutuklanmış ve yıllarca şiddete maruz kalmıştı. Son iki yıl içinde uğradığı ağır şiddete dayanamayan ve acımasızca zulüm edilen halk ozanından acı haber geldi.

Sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabı üzerinden acı haberi şu şekilde duyurdu:

 

 

 

K A Y B E T T İ K ..
Doğu Türkistanlı büyük sanatçı ABDUREHİM HEYİT maalesef Çin zulmüne dayanamadı. Zindanda işkence altında can verdi. Allah mekânını cennet eylesin.


 

Ne olmuştu?


Uygur Türk'ü Şair Tahir Hamut, Heyit’in tutuklanması sürecini Urumçi’deki Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu yetkililerinden duyduğunu belirterek şöyle anlattı; “Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evinde ziyaret etmiş. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar(Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve  ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış.

Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var.  Çin polisleri “muhtemelen “Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş.”


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI