Bugun...


Erken seçim kararı neden alındı? İşte cevabı...
Tarih: 19-04-2018 16:32:56 Güncelleme: 19-04-2018 16:32:56 + -


Erken seçim kararıyla birlikte akıllara gelen ilk soru ' Erken seçim İyi Parti'ye karşı mı yapılacak?' oldu. Ancak işin arkasında çok daha büyük tehlikeler görülüyor.

facebook-paylas
Tarih: 19-04-2018 16:32

Erken seçim kararı neden alındı? İşte cevabı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıklamasıyla akıllara İyi Parti sorusu. Birçok kişi, 'İyi Parti seçime girmesin diye mi tarih erkene alındı?' sorusunu sordu. Ancak Türkiye'nin önünde İyi Parti'den daha büyük sorunlar bulunuyor.

Halihazırdabir partinin seçime girebilmesi için seçim tarihinden altı ay önce en az 41 ilde kongre ve bir de genel kongreyi tamamlamış olması gerekiyor. Bu durum göze önüne alındığında, İyi Parti de dahil olmak üzere birçok siyasi parti seçime giremiyor.

Akşener seçime girebilir

Ancak son yapılan düzenleme ile herhangi bir kişi, kendi partisinden istifa etmeden başka bir partiden 'başkan adayı' olabiliyor. Bir diğer deyişle, İyi Parti seçime giremese de Meral Akşener seçime girebiliyor. Zaten İyi Parti'nin mevcut durumuna bakıldığında, partiden çok genel başkan Meral Akşener'in adı öne çıkıyor. Toplum İyi Parti yerine 'Akşener'in partisi' demeyi tercih ediyor.

Ayrıca genel görüş, 'erken seçim kararı ile Meral Akşener hedef alınıyorsa, bu durumun Meral Akşener'e yarayacağı' yönünde...

Seçim tarihi ve Suriye'deki savaş

Öte yandan seçim tarihinin öne alınması kararında 'bölgesel ve küresel gelişmeler' öne çıkıyor. Rusya ve ABD'nin başı çektiği iki kutup arasındaki ipler kopma noktasına geldi. Merkezi Suriye olmak üzere yeni bir dünya savaşının çıkabileceği konuşuluyor. Üstelik yakın bir zamanda...

Türkiye'nin bir başka komşusu Irak'ta da sular durulmuş değil. Özellikle Türkiye'yi yakından ilgilendiren Kuzey Irak bölgesinde bir güç savaşı yaşanıyor.

 

Savaş zamanı seçim istenmiyor

Tüm bu gelişmelere bakıldığında, erken seçim kararı ile Türkiye'nin olası bir savaşa hazırlık yaptığı görülüyor. Türkiye fiilen savaşa dahil olmasa bile, dünya ülkeleri Türkiye'nin hemen dibinde bir savaşa girişmişken Ankara seçim işleriyle uğraşmak istemiyor.
Kaynak: THMFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI