Bugun...GÜL ÇAYININ FAYDALARI

Tarih: 18-09-2017 13:40:18 Güncelleme: 18-09-2017 14:16:18 + -


Güller,her ne kadar güzel ve hoş kokulu dekoratif çiçekler olarak bilinse de yaprakları ile demlenmiş bir bardak çay tıbbi özellikleri bakımından az bilinen gerçekleri içermektedir.


GÜL ÇAYININ FAYDALARI


C vitamini ile dolu olan gül çayı aynı zamanda malik asit, pektin, sitrik asit bakımından zengin bir içeriğe sahip ve güvenli bir idrar söktürücü görevi görmekte olup, daha cezbedici özellikleri arasında kilo kaybına sağladığı büyük katkılar yer almaktadır.
Doğal antioksidanlar bakımından zengin bir içeriğe sahip olan gül çayının faydalarını gelin hep birlikte inceleyelim.
Adet dönemi ağrılarını hafifletir:
adet ağrıları ile ilgili görsel sonucu

Adet döngüsünün bazı zamanlar kendi düzeni dışına çıkma ve zor bir süreç olma eğilimi vardır. Neyse ki, kadınların gül tomurcuğu çayı içmesi adet döneminde daha az kramp yaşanmasını sağlamaktadır. “Ebelik ve Kadın Sağlığı Dergisi” nde yayınlanan bir araştırma göre, 3-6 ay arası bir zaman dilimde gül çayı tüketiminin, kadınların adet döneminde yaşanan hem kramplar ile ilgili problemleri hem de psikolojik stresi azaltmaya yönelik bir yeteneği olduğu vurgulanmıştır.

Çeşitli toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur: Vücudunuzdaki çeşitli  toksinleri atmak için böbrekler ve mesaneye yardım etmek istiyorsanız, o zaman gül çayını günlük besin programınıza eklemelisiniz. Gül çayı sadece temizlemek için vücudunuzun yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda enfeksiyonların oluşumu da önleyecektir. Yapılan son çalışmalara göre, gül çayı içmek çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumu riskini azaltmaktadır.
Sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur: 
 sinir stres ile ilgili görsel sonucu
Gül çayının başka bir faydası ise stresli durumlarla başa çıkabilme yeteneğine sahip olması ve duygusal olarak iç sakinliğe olan etkisidir. Yapılan araştırmaların gösterdiği gibi, düzenli olarak gül çayı tüketenlerin sinir sistemi bozuklukları da dâhil olmak üzere; uykusuzluk, kronik yorgunluk, sinirlilik, depresyon, anksiyete gibi zorlayıcı bozukluklar gibi durumlardan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür.  Buna ek olarak, gül çayının zaten hali hazırda sakinleştirici bir özelliğe sahip olduğu zaten bilinmektedir.
Sindirim sistemini desteklemektedir:Gül çayı anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu için mide ekşimesi ve irritabl bağırsak sendromunun yanı sıra gaz, şişkinlik, mide ağrısı, kramp ve diare (ishal) gibi belirtilere içeren bazı sindirim sorunlarında rahatlama yaşanmasını sağlamaktadır. Gül çayı tüketimi bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sisteminin daha düzgün çalışması için vücudu teşvik etmektedir.

Boğaz ağrısını hafifletir:
 boğaz ağrısı ile ilgili görsel sonucu
Bir fincan sıcak gül çayı boğaz ağrısının yanı sıra tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi soğuk algınlığı ve gribin ortak, çeşitli can sıkıcı semptomları için ev yapımı güzel bir çözümdür. Gül çayı, C vitamini içeriği nedeniyle enfeksiyonlarla mücadele eder ve boğazda hissedilen ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Manuka balı gibi bir çay kaşığı kaliteli balı tatlandırmak için çayınıza ekleyebilir şifasını ikiye katlayabilirsiniz.
İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller: Eğer idrar yollarındaki enfeksiyon nedeniyle oluşan bir acıdan muzdarip iseniz, gül çayı içmek bu durumu kontrol altında almakta ve enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrılı semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Gül çayının tüketim miktarı vücudu idrar sıklığına teşvik etme anlamında doğal bir idrar söktürücü olarak görev görmektedir. Gül çayındaki antioksidanlar ve anti bakteriyel özellikleri ile birleştiğinde idrar yolu enfeksiyonları için etkili ve doğal bir tedavi sağlamaktadır.
Cilt problemleri için oldukça faydalıdır:  

cilt problemleri ile ilgili görsel sonucu

Gül çayı A vitamini ve E vitamini gibi iki güçlü antioksidanla doludur, bu içerikler cilt için olumlu bir şekilde çalışmaktadır. Gül çayı cildi nemlendirmesi ve sıkılaştırması ile birlikte, cilde yeni ve taze bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaktadır. Çok koyu halkalar için etkili bir ev çözümdür. Antioksidanlar, böylece erken yaşlanmayı geciktirmekte ve cilde zarar veren serbest radikalleri engellemektedir. Diğer yandan, etkili bir anti-antibiyotiktir. Demlenmiş gül çayının tamamen soğumasını durumunda ciltteki döküntüler ve alerjiye maruz kalan bölgelere uygulanarak harici olarakta kullanılmaktadır. Soğuk gül çayını her gün yüz yıkamak için kullanmak oldukça etkili olacaktır. Ayrıca bir süre boyunca güneş hasarlarını da iyileştirebilmektedir.
Kabızlık ve ishali tedavi eder: Gül çayı, doğal bir müshil olarak çalıştığı için karaciğer koşullarından muzdarip kişilerde daha etkilidir. Çayın detoks özellikleri ile birlikte, kendine has bir müshil özelliği vardır ve böylece kabızlık için doğal bir çare olarak hareket etmektedir. Bunlar gül çayının ishal ve dizanteri için de bir çare olarak verimli olduğu anlamına gelmektedir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir: Gül çayı C vitamini açısından mükemmel bir kaynak olduğundan, bu içecek bağışıklık sistemi için mükemmel bir destek sağlamaktadır. Eğer soğuk algınlığı veya grip muzdaripten hastalığı engellemek ya da var olan hastalığın süresini kısaltmak için gül çayı idealdir. Kendinize bir fincan demlemek bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça etkilidir.
Kilo vermeye yardımcı olur: 
 kilo kaybı ile ilgili görsel sonucu
Bir bardak gül çay içmek diğer seçenekler arasında zevk için harika bir içecektir. Yeşil ve diğer çaylarla benzer şekilde, gül çayı da açlık ağrıları frenlemek ve kontrol altında almak için oldukça etkili bir yeteneğe sahiptir. Eğer tatlı bir şeyin ihtiyacını hissediyorsanız, bir fincan gül çayınıza biraz bal ekleyin ve bu düşük kalorili bir çay ile şeker ihtiyacınızı giderin.
Göğüs ağrılarına iyi gelir: Göğüs ağrısı sorunu yaşayan kişiler, göğüs ilgili çeşitli hastalıklara karşı sağlığa olan faydalarından yararlanmak için düzenli olarak gül çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca gül çayı doğrudan göğüs sorunları ile bağlantılı olan bazı enfeksiyonlarında yaşanmasını önlemede etkili bir yöntemdir.
Uyku problemine yardımcı olur: 
 uyku problemi ile ilgili görsel sonucu
Gül çayı tüketimi yaygın olarak yaşanan uykusuzluk problemine  vücudu uykuya teşvik ederek bu problemi yaşayan kişiler için çok etkili bir hale gelmektedir. Gül çayı canlandırıcı bir his vererek sinir sistemini rahatlatmaktadır. Sonuç olarak, yorgunluk ve depresyon nedeniyle oluşan uyku problemlerini kontrol altına almaktadır.
GÜL ÇAYI TARİFİ:
1-2 bardak taze ya da kuru pestisit içermeyen gül yaprakları alın.
Yapraklarındaki beyaz taban acı olabileceği için çıkartılmalıdır.
Yavaşça yaprakları yıkayın ve kuruduktan sonra bir çaydanlık koyun.
Yaprakları üzerine 3 su bardağı su dökün.
4-5 dakika içinde 194-203 ° arasında bir dereceye ulaşınca ateşten alın.
Çay karışımını süzgeçten geçirin.
Şeker veya bal gibi tatlandırıcılar ekleyerek tatlandırabilirsiniz.
Ayrıca canlandırıcı serin bir çay yapmak istiyorsanız, çayı soğutup içine buz küpleri ekleyerek servis edebilirsiniz.
SÜTLÜ GÜL ÇAYI TARİFİ:
Malzemeler:

Taze ya da kurutulmuş gül yaprakları veya gül tomurcukları
1 ya da ½ bardak sıcak su
½ bardak süt
İsteğe göre tatlandırıcı
Bir çaydanlık içine gül yaprakları veya tomurcukları koyun. Kabın içine sıcak suyu dökün ve yaklaşık 5 dakika boyunca demleyin. Süt köpüklü hale gelene kadar ısıtın. Bir kupaya saçınızı süzün. Daha sonra üstüne sütü ekleyin. İsteğe göre dileğiniz herhangi bir tatlandırıcıyı ekleyin.
SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN GÜL ÇAYI TARİFİ:
½ bardak suyu kaynatın. Kaynar suya 2 çorba kaşığı karışımdan (30 g gül, misket limon ve mürver, 10 g zembil çiçeği) ekleyin. Kapağı kapatın ve böylece yaklaşık 20 dakika bekletin. Çayı daha sonra süzün. Sıcak ve bal ile tatlandırılmış şekilde servis edin.
GÜL MASKESİ TARİFİ:
1 tatlı kaşığı kuru gül veya kuru gül toz ile 2 tatlı kaşığı beyaz kil karıştırın. Bir macun oluşturmak için yeteri kadar su ilave edin. Göz çevresi hariç bütün yüze uygulayın.15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra sıcak su ile yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.
GÜL ÇAYININ ZARARLARI:
Gülün taç yapraklarından yapılan çayın önemli bir yan etkisi bildirilmemiştir. Yinede, gün içinde 2 bardaktan fazla alınmamalı ayrıca kesinlikle soğuk suya koyup kaynatmayın bağırsaklarınızı çok çalıştırıyor adeta müshil etkisi yaratıyor.Eğer tavsiye edilenden fazlasını tüketirseniz baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, ishal, uykusuzluk, baş dönmesi ve düzensiz kalp atışları gibi durumlar yaşayabilirsiniz.
Hamile ve emziren kadınlarda gül çayı tüketimi: Şuanda hamile ve emziren kadınlarda gül çayı tüketimiyle ilgili derin bir araştırma yoktur. Bu nedenle her türlü duruma önlem alma amaçlı hamile ve emziren kadınların tüketmesi önerilmemektedir.

 
Editör: Sümeyye BALFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI