Bugun...Google’ın yeni 'yapay zeka' hamlesi: AdaNet

Tarih: 31-10-2018 22:03:44 + -


Google, makine öğrenimiyle algoritmaları birleştirmek için AdaNet’i yayına aldı. AdaNet sayesinde makine öğrenimi daha kolay bir hale gelmiş olacak…


Google’ın yeni 'yapay zeka' hamlesi: AdaNet

Google, daha başarılı ve doğruluk oranları yüksek tahminleroluşturabilmek amacıyla makine öğrenimi algoritmaları birleştirme fonksiyonu olan bir aracı, AdaNet’i tanıttı. Google, bu konuda özel çalışmalar yaptığını uzun zamandır duyuruyor ve özel ekipler oluşturarak sistem adaptasyonu sağlamaya gayret gösteriyordu.

Temel amaç ‘toplu öğrenme’

Google’da yapay zeka mühendisi olarak çalışan Charles Weill, ‘AdaNet, AutoML çalışmamızı daha hızlı bir hale getirmek burada. Daha da önemlisi AdaNet yalnızca nöral ağ yapısını öğrenmeyi değil aynı zamanda daha iyi modeller elde etmek için öğrenmeyi birleştiren genel bir frameworksağlıyor.’ açıklamasında bulundu.

AdaNet, algoritmaları birleştirme ve geliştirme işlemlerini sağlayabilmek için ‘toplu öğrenme’ ismi altında bir yaklaşım geliştirip kullanıyor. Bu yöntem, daha önce domain uzmanlığı veya çok uzun süreli zaman çizgisi gerektiriyordu.

Yapay zeka modeli eğitime tabi tutulmuş oluyor

İşlemi daha kolay hale getirmek için framework, TensorFlow Estimator’abağlanarak önemli verileri bir yerde topluyor. Bunun yanı sıra yapay zekâ modeli eğitime tabi tutulurken TensorBoard görsel geri bildirimleri gönderiyor. AdaNet nöral ağların yapılarını öğrenerek toplu modeller için öğrenme garantisi sunuyor. Ardından da bu ağlara alt ağlar ekliyor.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI