Bugun...Facebook’un zihin okuma cihazı ilk kez denendi!

Tarih: 02-08-2019 08:58:54 Güncelleme: 02-08-2019 14:59:54 + -


Sosyal medya platformu Facebook'un beyindeki düşünceleri okuyarak yazıya çeviren cihazı gönüllüler üzerinde ilk kez denendi.


Facebook’un zihin okuma cihazı ilk kez denendi!

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Facebook, insan beynindeki düşünceleri okuyarak yazıya aktarabilen yeni bir cihaz üzerinde çalışıyor.

İLK DEFA TEST EDİLDİ

Şirket, bu yeni projenin geliştirilmesi için de San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi'ne de kaynak sağlıyor. Facebook'tan yapılan açıklamada söz konusu projenin yazılımı, gönüllüler üzerinde ilk defa test edildi.

BASİT YANITLAR DİNLENDİ

Bilim insanları gönüllülerle yaptıkları çalışmalarda, listeden sorulan sorulara verilen basit yanıtları dinleyebildi.

Araştırmanın başındaki Sinir bilimci Edward Chang ‘ECoC’ adı verilen elektrotları gönüllülerin beyinlerine yerleştirdi.

Epilepsi hastalığı dolayısıyla beyin ameliyatına girecek gönüllülere sorulan ‘hangi müzik aletini tercih edersiniz?’ sorusuna karşılık araştırmacılar, ‘piyano’ veya ‘keman’ yanıtı aldılar.

Facebook, araştırma projesinin devam ettiğini ve bu çalışmayla konuşma engeli olan insanların iletişim kurmalarını yeniden sağlayabileceklerini açıkladı.

Cihazın ilk numunelerinin sunumunu bu yılın sonunda yapmayı planlayan Facebook, bu cihazın beyni nasıl ölçeceği veya ne gibi şeyler yapabileceği konusunda bilgi vermedi.

Facebook, 2017 yılında insanların düşüncelerini yazıya çevirerek dakikada yüz kelimeye kadar yazabilecek bir kafa bandı geliştirmek istediğini açıklamıştı.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI