Bugun...CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “TARİHİ NİTELİKTE TÜRKAKIM PROJESİ”

Tarih: 20-11-2018 08:49:15 Güncelleme: 20-11-2018 09:52:15 + -


İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen TürkAkım Projesi deniz bölümünün tamamlanması törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte katıldı. Tüm katılımcıları ülkemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı. Konuşmasında:“TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de böl


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “TARİHİ NİTELİKTE TÜRKAKIM PROJESİ”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “TARİHİ NİTELİKTE TÜRKAKIM PROJESİ”

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen TürkAkım Projesi deniz bölümünün tamamlanması törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte katıldı.  Tüm katılımcıları ülkemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

Konuşmasında:“TürkAkım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihî nitelikte bir projedir. Yılda 31,5 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak TürkAkım Projesi’nin sadece ülkemiz ve milletimiz açısından değil, komşularımız ve çevre açısından da pek çok avantajı bulunuyor. Buradan gelecek doğal gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz. Ülkemiz içinde ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi kritik üretim ve ihracat merkezlerimiz yeni bir tedarik hattına kavuşacaklar. Böylece Türkiye, transit risklere maruz kalmadan, hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğal gaz taleplerini karşılayabilecektir” dedi.

 

TÜRKİYE  VE  RUSYA  DOSTLUĞU

“Bizim için Rusya Federasyonu, uzun vadeli iş birliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve bu projedeki gibi önemli bir doğal gaz tedarikçisidir. Türkiye, Rusya’dan 1987 yılından bu yana toplam 387 milyar metreküplük doğal gaz alım gerçekleştirmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  uzun yıllar ve sınamalar neticesinde perçinlenen Türk-Rus dostluğunun, her iki tarafın da menfaatine sonuçlara vesile olduğunu sözlerine ekledi.

“Rusya ile ikili münasebetlerin çerçevesini hiçbir zaman diğer ülkelerin taleplerine veya dayatmalarına göre belirlemedik”  ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daima Rusya ile uzun vadeli iş birlikleri kurmanın çabası içinde olduklarını, hem bölgede hem de küresel alanda hakkın, adaletin, barışın ve istikrarın temini için Rus dostlarla birlikte çaba gösterdiklerini vurguladı. Bu ortak duruşun, özellikle komşumuz Suriye’deki çatışmalardan kaynaklanan insani krizin hafifletilmesinde önemli katkılarını gördüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan. TürkAkım yanında, Nisan ayı başında temelinin atıldığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesini de Rusya ile beraber hayata geçirdiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, birbirilerini tamamlayan ekonomiler olmaktan da faydalanarak ikili ticaretleri geliştirdiklerini söyledi.  Geçtiğimiz yıl ticaret hacminde yüzde 30’luk artış sağladıklarını, hedefin ise 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak olduğunu belirtti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  sözü Vladimir Putin’e bıraktı.

 

 

 

 

VLAMİDİR PUTİN:  “ÇEVRE DOSTU EN İLERİ TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin  törendeki konuşmasında, Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak istediklerini belirterek, Rusya ve Türkiye olarak enerji alanında iş birliğini uzun yıllar boyunca çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade etti.  

Putin: “TürkAkım Projesi, Türkiye'yi önemli  bir doğal gaz merkezi hâline getirecek  ve Türkiye Cumhuriyeti'nin konumuna da olumlu etki yapacaktır. İki ülke arasında güven olmadan böyle bir projeyi gerçekleştirmek mümkün değil. Sayın Erdoğan'a derin, içten şükranlarımı sunmak istiyorum, gösterdiği siyasi irade, cesareti için teşekkür etmek istiyorum. İnanıyoruz ki bu projenin tamamı, 2019 yılına kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu, en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Artan rekabet koşullarında böyle siyasi irade, cesaret olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün olmaz” dedi.

Konuşmaların ardından, TürkAkım Projesi'nin deniz bölümüne döşenecek son boru, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in talimatıyla indirildi.

 

 
Editör: Sümer TAŞKIRANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI