Bugun...Çocuklarımızı almadan gitmiyoruz!

Tarih: 04-10-2019 10:49:15 Güncelleme: 05-10-2019 19:36:15 + -


Diyarbakır’da çocuklarının terör örgütü HDP ve PKK tarafından dağa kaçırıldığını belirten 51 ailenin oturma eylemi sürüyor. Acılı anneler, evlatlarını almadan hiçbir yere gitmeyeceklerini belirtti.


Çocuklarımızı almadan gitmiyoruz!

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP Diyarbakır il binası önündeki oturma eyleminde 31 gün geride kaldı. Sayıları 51’e yükselen acılı aileler, HDP’lilere tepki göstererek, evlatlarını almadan buradan ayrılmayacaklarının kaydetti.  Bölge Müdürümüz Mehmet Güngördü, çocukları için nöbet tutan anneleri ziyaret etti, ailelerin dertlerini dinledi. Acılı anneler  "Evlatlarımızı geri istiyoruz" dedi.

Bizim ciğerimizi söktüler

5 yıldır kayıp oğlu için nöbet tutan anne Macide Uslu, Erzurum’dan gelerek eyleme katıldı. Askerden izne gelen oğlunu yanından alıp götürdüklerini belirten Uslu, “1 aydır bekliyorum, sonuna kadar buradan ayrılmayacağım. Yavrumu almadan gitmeyeceğim. Bize diyorlar ki ‘devlete gidin sorun çocuğumuzu’, devlet almadı çocuklarımızı HDP  aldı. Onlar analarından mahrum biz çocuklarımızdan mahrumuz. Bizim ciğerimizi söktüler. Rabbimde onların ciğerini söksün” dedi.

Oğlum hafız olacaktı

Oğlu Ramazan’dan 5 yıldır haber alamayan Mevlüde Üçdağ da evlat nöbetinde. Ramazan’ın hayalinin hafızlık olduğunu belirten anne Üçdağ, “Cumhurbaşkanımız bize yardımcı olsun. Meclis’te masa açılsın, özüm bulunsun, bize yardım etsinler. HDP bize derdiniz ne diye sormuyor. Onların çocukları özel okullarda okuyor, rahat rahat yaşıyorlar. Bizim çocuklarımızın elinden Kuran-ı Kerim'i  alıp götürdüler. Bu Kürt- Türk meselesi değil, bu onların çıkarlarının meselesidir” diye konuştu.

Çocuklarımızı onlar için yetiştirmedik

Kütahya’dan gelen acılı anne Hatice Levent de PKK7ya kaptırdığı kızı için mücadele veriyor. “Yavrumu almadan dönmeyeceğim” diyen Levent, “Kızım Bitlis’te üniversite 2. sınıf öğrencisiydi. Ben yavrumu okumaya göndermiştim. Yavrumu onlar için büyütmedim. Bu toprak hepimizin, bu toprak hepimize yeter. Ne olur yavrumu bana versinler. Ciğerimi söktüler. Bize ‘beklemeyin çocuğunuzu size vermeyeceğiz’ dediler. Açlıktan, susuzluktan ölsek de yavrularımızı almadan dönmeyeceğiz. Ben Fadime'mi istiyorum. Benim çocuğum kalbinden rahatsızdı, yavrularımızı versinler” ifadelerini kullandı.

HDP’liler bize hakaret ettiler

İstanbul’dan eyleme katılan anne Ümmühan Nilifaka, evladı Mehmet’in Ege Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimini tamamlamasına 2 ay kala HDP’nin oğlunu çaldığını söyledi. HDP’lilerin her gün hakaretine uğradıklarını kaydeden Nilifaka, “Çocuklarımızı bizlere verene kadar buradan ayrılmayacağız. Bize hakaret ettiler. Bir arkadaşımızı yaraladılar. Her an haber alacağız diye bekliyoruz. Poliste bizim, askerde bizim, bu devlet hepimizin neyi paylaşamıyorlar. Biz evlatlarımızı onlar için büyütmedik” şeklinde konuştu.

Benim çocuğumu HDP götürdü

İstanbul’a çalışmaya giden oğlum Ömer’den 4 yıldır haber alamayan baba Salih Gökçe, Ağrı’dan gelerek eyleme destek verdi. HDP’nin ve PKK’nın Kürt halkına zulüm ettiğini belirten Gökçe, “Onlar Kürtlerin dostu değil düşmanıdır. HDP milletvekilleri çocuklarıyla gününü gün ederken bizim çocukları kullanıyorlar, biz evlatlarımızın peşindeyiz. Buradan sonuç alana kadar ayrılmayacağım.  Onlar er geç burayı kapatacaklar. HDP binasından bana saldırdılar. Kafama taş attılar, başımdan yaraladılar. Yine de burada durmaktan vazgeçmeyeceğim. Benim çoçuğumu HDP götürdü” dedi.

'Çektiğimiz bu acı canımıza yetti'

Ağrı'dan 5 yıl önce dağa kaçırılan kızı Hayal için kucağında 1,5 yaşındaki çocuğuyla Diyarbakır'a gelen anne Süheyla Demir de evladına kavuşma ümidiyle oturma eylemine dahil oldu. Kızı Hayal'in lise son sınıfta okurken kaçırıldığını söyleyen Demir, “Lütfen Hayal, ailene dön. Sen bizim kızımızsın. Dönüp gel, bu acıyla yanan yüreğimize bir su serp. Bizi duyuyorsan küçük kardeşinle seni almaya geldim. Çektiğimiz bu acı canımıza yetti, artık dayanamıyoruz" diye konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI