Bugun...CHP'de istifalar hız kesmiyor!

Tarih: 13-02-2019 09:49:58 + -


Yerel seçimlerde yarışacak adayların belirleme süreci hızla devam ediyor. CHP’de alınan kararlardan memnun olmayanlar partileriyle yollarını ayırdılar.


CHP'de istifalar hız kesmiyor!

Siyasi partiler 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için adaylarını tespit etmeye devam ediyorlar. Siyasi partilerde belirlenen adaylar yavaş yavaş kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Aday belirleme sürecinde verilen kararlardan memnun olmayanlar tepkilerini görevlerinden veya partilerinden istifa ederek gösteriyorlar.

CHP adaylarını Parti Meclisinde (PM) belirledikten sonra duyurdu ve CHP’den peş peşe istifalar geldi.

Vekil ve il başkanları

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, toplantının ardından PM üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. CHP'nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, PM toplantısının devam ettiği saatlerde görevinden istifa etse de daha sonra bundan vazgeçti.

Belediye başkanları

Muğla'nın Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP'den istifa etti. İstifasının ardından "Genel merkeze ders vermek boynumuzun borcu. Oturduğu yerden ahkam kesen, hiçbir başarıya imza atamamış, partiyi büyütemeyen, bir adım ileriye götüremeyen, sorumlusu olan tüm yöneticilere dersi Muğla'dan vereceğiz" açıklamasını yaptı. Acar'ın yanı sıra 15 meclis üyesi de CHP'den istifa etti.

CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın partisinden istifasının ardından şimdi de Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un istifa ettiği öğrenildi. CHP’den önce Büyükşehir daha sonra Bodrum için aday gösterilemeyen Kocadon’un DP’den büyükşehir belediye başkan adayı olacağı belirtildi. Resmi açıklama ise 19 Şubat günü yapılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u Belediye Başkan adayı göstereceği öne sürülmüştü. Seçimlere 52 gün kala CHP genel merkezinden yapılan açıklama ile Mustafa Saruhan Bodrum Belediye Başkan adayı gösterildi.CHP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu da partisinden istifa etti. Kesimoğlu yeniden aday gösterilmemesi üzerine iki hafta önce  düzenlediği açık hava toplantısında CHP Genel Merkezi'nin kararını tanımadığını  belirterek "kılıç yarası" aldığını belirtmişti. Selanik’teki Atatürk Evi’nin kopyasını yaptırdığı evin bulunduğu Yayla Meydanı’nda düzenlediği bu toplantıda, "Bunu ben hak etmiyorum, hele hele Kırklareli halkı hiç hak etmiyor. Ben sizin temsilciniz, sesinizim, onun için genel merkezin aldığı bu kararı tanımıyorum. Kabul etmiyorum, içime sindiremiyorum" diye değerlendirmede bulunmuştu.

Kesimoğlu'nun medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kırklareli halkının CHP Genel Merkezi gözünde hiçbir şekilde dikkate alınmadığını ibretle gözlemledim" ifadeleri dikkat çekti. 

Teşkilat başkan ve üyeleri

CHP'nin Marmaris ilçe yönetimi de istifa kararı verdi. Yönetimin yedek üyelerle birlikte istifasını açıklayan CHP Marmaris İlçe Başkanı Tolga Akbay, MYK toplantısında mevcut Belediye Başkanı Ali Acar'ın aday olarak açıklandığını, PM'de demokratik olmayan bir şekilde başka bir isim getirildiğini, Marmaris ilçe örgütünün siyasi iradesi hiçe sayıldığını vurguladı.

CHP teşkilatında istifa açıklayan bir başka ilçe de Menemen oldu. CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, kendisinin ve ilçe yönetiminin görevlerinden istifa ettiğini bildirdi.

Adana'nın Karataş, İzmir'in Selçuk ve İstanbul'un Maltepe ve Tekirdağ'ın Çorlu ilçe teşkilatlarında da istifa şoku yaşandı.

CHP'li Karataş İlçe Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar'ın kendisini partisinin üstünde gördüğünü ve bu yüzden aday gösterilmediğini belirterek, "Zeydan Karalar Adana'nın Maho ağasıdır. Genel merkezin üstünde inisiyatif kullanıyor. CHP'nin öz evladı olarak bu yanlışlara 'dur' demek düşüncesiyle CHP'den istifa ediyorum" dedi.

İzmir'de CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan Yeşilyurt da çağdaş demokratik hiçbir sistemde ilçe örgütlerinin dahli dışında ilçelerin yerel yönetim kadrolarının merkezi otorite tarafından belirlenemeyeceğini belirterek, yönetim kurulu üyeleriyle beraber istifa ettiğini bildirdi. 

CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan da ilçe yönetim kuruluyla istifa ettiklerini belirterek, "Karar alma süreçlerinde yaşadığımız sıkıntılar ve hissettiğimiz güvensizlik neticesinde süreç bizleri yönetim kurulumla birlikte istifa etme kararını alma noktasına getirmiştir. Yönetim kurulumla birlikte istifa etmiş bulunmaktayız" dedi.

CHP Çorlu İlçe Başkanı Tolga Kerem Dönmezer de 16 yönetim kurulu üyesi ile birlikte görevinden istifa etti. Aday belirleme yönteminin yanlış olduğunu savunan Dönmezer, "Kısaca, belediye başkanlığı için ön seçim istedik, 'olmaz' dediler. 'Meclis üyelikleri için istiyorsanız ön seçim yapabilirsiniz' dediler 'tamam' dedik. Ses soluk çıkmadı. Şimdi de, 'biz il, ilçe başkanlıklarımıza güvenmiyoruz, listeleri biz teslim edeceğiz' diyorlar. Yani yetki vermedikleri kişilerden, sorumluluk bekliyorlar. Bu tavır da ne yazık ki ahbap-çavuş, dostakraba ilişkilerinin ön plana çıkmasına ya da aşiret ağalarının aday olarak belirlenmesine sebep oluyor" diye konuştu.

Sarıgül: "Yoluma DSP ile devam edeceğim"

CHP'nin önemli isimlerinden Mustafa Sarıgül de adının Şişli yerine başka ilçelerle anılmasının kendisini yorduğunu ve kırdığını ifade ederek CHP'den istifa etti.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) istifa eden Mustafa Sarıgül, Demokratik Sol Parti'den (DSP) Şişli Belediye Başkan adayı oldu. Mustafa Sarıgül yazılı açıklamasında "Ben tam 4 yıldır Şişli’de yerel seçimlere hazırlanıyorum. CHP yönetimi, seçimlere 2 ay kala hala adaylarını belirleyemedi. Parti üst yönetimi, iktidar olma iddiasını inandırıcı biçimde ortaya koyamıyor. Bugüne kadar CHP'de tüm yaşananlara, Ecevit ve arkadaşlarından aldığım, öğrendiğim 'siyasi nezaket' kuralları içinde yaklaştım. Bugüne kadar sessiz kalmam, parti terbiyemden gelir, farkında olmadığımdan değil. Sözümün sonuna kadar arkasında durmak için gerekeni yapacağıma Şişli’de yaşayan yurttaşlarıma söz verdim. Bugün kırgınlıklarımın yerini umut ve daha çok çalışma heyecanı aldı. Ötekisi olmayan bir Şişli için daha çok çalışacağımız 2 ayımız var. Şişli’ye hizmet etmek için kararlıyım. Anketler Şişlili yurttaşlarımın büyük özlemini gösteriyor. Biz 4 yıldır arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıyoruz, projelerimiz hazır. Biz bu seçimlerinin önemini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Mustafa Sarıgül, DSP ile yola devam edeceğini ifade ederek, "Yoluma, siyasi nezaketi hayatının merkezine koyan dürüst ve cesur Ecevit’in kurmuş olduğu DSP’de devam edeceğim. Yanında olmaktan, dağlara taşlara adını yazmaktan onur duyduğum Ecevit’in DSP’sinde halkıma hizmet vermeye devam edeceğim. Hareketinin gücünü inançlara saygılı laiklikten alan DSP’nin hızla toplumda umut olması için, Genel Başkan Sayın Önder Aksakal liderliğindeki DSP’ye bütün desteğimi vereceğim" dedi.

Diğer istifalar

Muğla'nın Fethiye ilçesinde de CHP'den belediye başkanı aday adayı olan Keramettin Yılmaz ve 4 belediye meclis üyesinin de aralarında olduğu 405 kişi CHP'den istifa ettikleri açıklandı.

Ayrıca Kayseri'nin Felahiye ilçesinde CHP belediye başkan adayı Kerim Karakoç parti teşkilatından ve belediye başkan adaylığından, Aydın'ın Söke ilçesinde partinin ilçe teşkilatının 36 üyesi ile eski ilçe başkanı Suat Durukan'ın da aralarında bulunduğu 25 kişi, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, CHP Mardin İl Başkan Yardımcısı Berat Talayhan ile Nusaybin ilçe yönetimi üyeleri, Aydın'ın Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Adıyaman merkeze bağlı Yaylakonak beldesinin CHP'li Belediye Başkanı Hasan Karakaya CHP'den istifa etti.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde CHP ilçe örgütü görevi bıraktı. CHP İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Demir, CHP İlçe Yönetim Kurulu ile Kadın ve Gençlik Kolları başkanlarının da arasında yer aldığı 53 kişilik ilçe örgütünün görevi bıraktığını duyurdu.

CHP Kayseri İl Yönetim Kurulunun 6 üyesi de istifalarını açıkladı. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde bir ay önce CHP belediye başkan adayına itiraz eden 44 üyenin ardından 160 kişi daha partiden istifa etti.

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi de görevinden istifa etti. Hamzaçebi, kişisel Twitter hesabında yayınladığı mesajında "12 Şubat 2018 tarihinden bu yana onurla yürüttüğüm CHP Genel Sekreterliği görevinden ayrılmış bulunuyorum. Bundan sonraki süreçte de CHP olarak Türkiye'yi aydınlık bir geleceğe taşıma mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Hamzaçebi'nin; Küçükçekmece, Ataşehir, Maltepe ve Kadıköy adaylarına karşı olduğu ancak beklentilerinin karşılık bulmadığı iddia edildi. Hamzaçebi'nin ayrıca, İstanbul'daki belediye meclis üyelikleri adayları belirlenirken görüşünün alınmadığı gerekçesiyle de 'kırgın' olduğu ifade edildi. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI