Bugun...Çağın yeni hastalığı: Başparmak Tendon Sıkışması

Tarih: 06-08-2019 10:23:31 Güncelleme: 07-08-2019 12:50:31 + -


Akıllı ekranlar ve bilgisayarları sıkça kullanıyor olmanın verdiği etki, sağlığımıza olumsuz etki ediyor. Özellikle dokunmatik ekranlı cihazları kullanmak, başparmak tendon sıkışmasına neden oluyor.


Çağın yeni hastalığı: Başparmak Tendon Sıkışması

 

 

Günümüzün en çok kullanılan cihazlarından olan dokunmatik akıllı cihazlar, başparmak tendon sıkışması hastalığına neden oluyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ, bu durumun eğer tedbir alınmazsa cerrahi müdahaleye sebep olacağını belirtiyor.

akıllı cihaz kullanımıakıllı cihaz kullanımı

"GENİŞ EKRANLI TELEFONLAR SEBEP OLABİLİR"

Diğer adıyla 'De Quervain Tenosinoviti', yani başparmak tendonu sıkışması, akıllı cihaz ve dokunmatik ekran kullananlarda sıkça görülüyor. Uzmanlar, bu duruma dikkat çekerek, geniş ekranlı cihazları kullanırken uzak noktalarına dokunmaya çalışmanın, başparmak tendonlarına zarar verdiğini belirtiyorlar.

Emsey Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

"TEDBİR ALINMAZSA CERRAHİ MÜDAHALEYE KADAR GİDER"

"Başparmağı ilgilendiren bir rahatsızlık baş parmağa giden tendonların yüzük gibi bir halkanın içerisinden geçip, baş parmağa ilerler. O halkanın içerisinde o tendonlar sıkıştığı zaman baş parmağın kullanımı zorlaşır. Şiddetli ağrılarla ortaya çıkar ve biraz uzun dönem sürer. Eğer tedbiri alınmaz ve ilerlerse cerrahi müdahaleye kadar gidebilir."

başparmak tendon sıkışmasıbaşparmak tendon sıkışması

"İşimize dair şeylerde vazgeçemiyoruz ancak bunun üzerine bir şey bardağı taşırıyor. Bu genelde kullandığımız telefonlara bağlı olabiliyor. Günde 8 saat klavye başında çalışıyorsun üzerine bir de işte bir 8 saat de telefonla oynayınca bu tendonlar er geç zarar görüyor. Biraz da kendi şartlarımızı kendimiz oluşturuyoruz. Bir nevi parmaklar bize dur diyor."
Kaynak: haber7.comFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI