Bugun...Bölgesel hadiseler düzensizliğe yol açıyor

Tarih: 15-06-2019 20:31:39 + -


Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı 5. Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında "Çevremizdeki dinamikleri barış, refah ve istikrar doğrultusunda şekillendirmenin gayretindeyiz" ifadelerine yer verdi. Erdoğan, zirvede yaptığı ikili temaslara ilişkin de bilgi verdi...


Bölgesel hadiseler düzensizliğe yol açıyor

"Bölgesel hadiseler düzensizliğe yol açıyor" - Sayfa 1

Cuma günü Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı 5. Zirvesi'ne katıldı2

"Bölgesel hadiseler düzensizliğe yol açıyor" - Sayfa 2

Ruhani, Şi, Mirziyoyev ve El Sani ile ilişkilerin gelişmesi için görüşmeler yaptığını ifade eden Erdoğan, "Konferansın dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.12

"Bölgesel hadiseler düzensizliğe yol açıyor" - Sayfa 3

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamaları;

Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı 5. Zirvesi vesilesiyle 14-15 Haziran'da Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye resmi ziyarette bulundum. 

Kritik bir dönemde icra edilen bu zirve, ortak çabalarımızla, içerikli, temsil kabiliyeti yüksek bir foruma dönüşmüştür.

Zirvede yaptığım konuşmada bölgesel ve küresel hadiselerin dünyada düzenin değil, maalesef düzensizliğin hakim olmasına yol açtığını, Türkiye olarak bizim ise çevremizdeki dinamikleri barış, refah ve istikrar doğrultusunda şekillendirmenin gayretinde olduğumuzu ifade ettim.

Suriye, terör sorunu, barış ve istikrarı zedeleyen tek taraflı yaptırımlar, Kudüs gibi küresel ve bölgesel hassasiyet içeren konularda oldubitti gayretleri başta olmak üzere, Konferansın türlü sorunlar karşısında ortak adımlar atabileceğimiz bir platform olabileceğini belirttim.

Konferans ve Zirve marjında bir dizi ikili temaslarda da bulunduk. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Çin Devlet Başkanı Şi, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve Katar Emiri El Sani ile ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmeye vesile olacak verimli görüşmeler gerçekleştirdik.

Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı'nın dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI