Bugun...Bakan Çavuşoğlu: Yeri zamanı her zaman biz belirleriz!

Tarih: 13-01-2019 08:37:53 + -


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya İl Başkanlığınca Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Dünden Bugüne AK Parti Antalya Vefa Buluşması'nda konuşma yaptı.


Bakan Çavuşoğlu: Yeri zamanı her zaman biz belirleriz!

 Mevlüt Çavuşoğlu, ''Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya İl Başkanlığınca Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Dünden Bugüne AK Parti Antalya Vefa Buluşması'nda yaptığı konuşmada açıklamalarda bulundu. AK Parti'nin sadece Türkiye'nin değil, dünyadaki tüm mazlumların umudu olduğunu ifade etti.Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, iktidara geldiklerinde dünyadaki 1,8 milyar ümmetin ümidi olduklarını farkettiklerin
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya İl Başkanlığınca Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Dünden Bugüne AK Parti Antalya Vefa Buluşması"nda yaptığı konuşmada açıklamalarda bulundu. AK Parti'nin sadece Türkiye'nin değil, dünyadaki tüm mazlumların umudu olduğunu ifade etti.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, iktidara geldiklerinde dünyadaki 1,8 milyar ümmetin ümidi olduklarını farkettiklerini, 100 yıldır "Türkler gelecek" diye bekleyen Evladı-ı Fatihan'ın umudu olduklarını gördüklerini ifade etti.

"HERKESİN TERCİH ETTİĞİ ÜLKE HALİNE GELDİK"

Türkiye'nin, yanıbaşındaki yangını söndürmek için bugün ortaya gerçek anlamda çözüm öneren, adım atan ve bölgenin istikrarı için en büyük katkı sağlayan ülke olduğunu kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, bugün tüm bu özelliklerimizle dünyadaki en önemli aktörlerden birisi haline geldiklerini, Suriye'de bir yangın olduğunu, Halep'ten bu yana ortaya koydukları tavırlar ve tutumlar sayesinde, bu bölgede aktör olan herkesle birlikte ortaya koyduğkları çalışmalar, hamleleri sayesinde, İdlib muhtırası sayesinde bir taraftan sahada akan kanı, gözyaşını dindirdiklerini, diğer taraftan da siyasi çözüm için anayasa komisyonu kurulması dahil ortaya büyük vizyonlar koyduklarını, Rusya, İran, Fransa, İngiltere, Amerika... Hiç farketmeyeceğini, bu konuda kim samimiyse herkesle çalışıldığını, herkesin tercih ettiği bir ülke varsa onun da Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin adaleti savunduğunu, Recep Tayyip Erdoğan barışı ve istikrarı savunuduğunu dile getirdi.

''TÜRKİYE'YE YÖNELİK BU ÜSLUBU KINIYORUZ''

Bir yandan bölgede siyasi çözüme giderken diğer taraftan da kendisine tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı hem de göğüs göğüse mücadele veren tek ülkenin de Türkiye olduğunu vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, son zamanlarda Fırat'ın doğusunda bize yönelik giderek artan tehdidi bertaraf etmek için Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tavır sayesinde ABD çekilme kararı aldığını, sahada güvenlik güçleri, diğer unsurlardan farklı sesler gelebilir ama Cumhurbaşkanımızın muhattabının da başkan Trump'ın olduğunu, iki defa Cumhurbaşkanımıza 'çekileceğiz' dediklerini, daha sonra da açıklamalarının olduğunu, bugün Pompeo ile telefonda son gelişmeleri, atılması gereken adımları değerlendirdiklerini, daha önce yaptığı açıklamalara karşı bugün yaptığı açıklama, yani Türkiye'nin rahatsızlık duyduğu unsurların ortadan kalkması için yaptığı açıklamayı da doğru bulduklarını, John Bolton'un ve diğerlerinin İsrail'den veya oradan buradan hiçbir zaman kabul edemeyecekeleri, reddedecekleri bir üslupla Türkiye'ye yönelik böyle eleştiriler gelmesini de kabul etmediklerini, reddeddiklerini, kınadıklarını söyledi.

"SİZ GEÇMİŞTE DE KÜRTLERİ KULLANDINIZ"

Bakan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Terörle mücadele ediyorsun ve işine gelince 'tamam', işine gelmeyince 'Türkler, Kürtleri katlediyor.' diyorsun. Siz geçmişte de Kürtleri kullandınız. Türkiye Cumhuriyeti gerçekleri söyledi. Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimiz bizim tavsiyelerimizi dinlemediler ama ortaya koyduğumuz senaryonun hepsi onların aleyhine gerçekleşti. Neymiş efendim terörle mücadele edince 'Kürtleri katlediyormuş oluyormuşsun.' O zaman Afganistan'da, Irak'ta, Libya'da terörle mücadele ettiğiniz zaman Afganistanlıları, Iraklıları, Libyalıları katletmiş oluyorsunuz. Bunların dertleri başka. Biz ilkeli davranıyoruz ve kararlıyız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde de kararlıyız. Bizim PKK, YPG ve diğer terör örgütlerine DEAŞ'e karşı mücadele verirken kimseden icazet almadığımızı geçmişte gördüler. Afrin'de de YPG ile mücadele ediyorduk. O zaman niye 'Türkler Kürtleri katlediyor.' demiyordunuz? Çünkü bu tarafta onlarla iç içesiniz, silah veriyorsunuz, beraber çalışıyorsunuz. Bir terör örgütüyle. Hani terörle mücadelede en önde ülkeydiniz. O zaman inandırıcılığınız kalmıyor. Biz kimseden icazet almıyoruz. Yeri ve zamanını her zaman biz belirleriz. Gerekli adımları atarız ve sınırımızın ötesindeki terörü de ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın."

Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana Türkiye'de büyük hizmetler yaptığını, yerelde ortaya koydukları projelerle de Antalya'yı dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan ilk 5 şehir arasında soktuklarını ifade etti.

Yerel seçimlerden de bahseden Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti belediyeciliğinin ne kadar önemli olduğunu ve kapı kapı dolaşıp anlatacaklarını kaydetti.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI